Budownictwo
Budowa dachów dla laika – co musi wiedzieć, by nieco się w niej orientować?

Budowa dachów dla laika – co musi wiedzieć, by nieco się w niej orientować?

Budowa dachów dla laika – co musi wiedzieć, by nieco się w niej orientować? Co przeciętny Polak myśli o czymś takim, jak budowa dachów? Zapewne to, że polega na stworzeniu bliżej nieokreślonego szkieletu, a następnie położeniu na niego czegoś takiego, jak blacha trapezowa lub blacha falista. Choć nie mija się to z prawdą, a jedynie znacznie ją nagina i upraszcza, jest wyrazem sporej ignorancji. Zwłaszcza, jeśli kiedyś budował już dom lub ma to w planach.

Choć nie mówimy tutaj o tym, że każdy z nas powinien wiedzieć, czym są wiązary dachowe, ktoś, kto buduje własny dom powinien być zorientowany w tym, jak mniej więcej przebiega budowa dachów https://ocieplanie-dachow.com.pl/ i wiedzieć to, że blacha trapezowa (lub inne jego pokrycie) jest kładziona pod sam koniec całego procesu, w który zaangażowani są cieśle i dekarze. W naszym krótkim poradniku postaramy się dostarczyć – w tak prosty, jak to tylko możliwy sposób – najważniejszych informacji na temat całego procesu, skupiając się wyłącznie na istotnych elementach.

Rzeczy, które trzeba wiedzieć o budowie dachów

  • Więźba dachowa stanowi podstawowy element budowy dachu. Ona jest tym stelażem, na który trafia pokrycie w postaci blachy trapezowej (ale nie tylko – jak potem wyjaśniamy, może ono być niemal dowolne) i to na nią składają się wiązary dachowe, o których wcześniej już wspomnieliśmy, a które zarządzają obciążeniem dachu, przenosząc je na elementy nośne budynku.
  • Budowa dachów może trwać naprawdę długo, przeciągając się nawet na kilka tygodni.
  • Elementem wyjściowym dla pracowników, którzy będą budować dach jest jego projekt, przedstawiający dokładnie więźbę dachową, ale też pokazujący ulokowanie wszystkich elementów dodatkowych, jak rynny czy okna. Powinien on również wyszczególniać sposób ocieplenia, wielokrotnie koniecznego do wdrożenia na wcześniejszych etapach budowy.
  • Projekt dachu musi zostać dostosowany do konkretnego budynku – więźba dachowa jest bowiem elementem bardzo do niego dopasowanym (i takim musi być).
  • Dachu nie trzeba ocieplać – warto to jednak zrobić (i można to zrobić w każdej chwili, bo wykonuje się to od wewnątrz), bo jest to w stanie przynieść nam wiele korzyści. Zwłaszcza, jeśli ocieplimy i cały nasz dom.

Zobacz również:

Budowa dachów – jak dokładnie przebiega?

Budowa dachów dla laika - co musi wiedzieć, by nieco się w niej orientować?
Budowa dachów dla laika – co musi wiedzieć, by nieco się w niej orientować?

Proces budowy dachów przebiega, jak już wcześniej nadmieniliśmy, na podstawie projektu przygotowanego z myślą o konkretnym budynku. Musi on trafić w ręce wykonawców (cieśli i dekarzy), którzy przerodzą go we właściwą konstrukcję. Pierwszym ich krokiem na drodze ku temu jest pobudowanie więźby dachowej, z wiązarami dachowymi jako ich najważniejszą, bo wpływającą na jej stabilność częścią. Więźba powstaje na podstawie projektu, a wiele jej części (jak wspomniane wiązary dachowe) może być prefabrykowane i dostarczane na miejsce już w gotowej formie. Jako że więźba ma ogromne znaczenie, a tak właściwie jest najważniejszym elementem budowy dachów, to jej przygotowanie zajmuje najwięcej czasu. Już przygotowaną więźbę pokrywa się specjalną folią dachową, która później zapewnia jej wiatroszczelność i paroprzepuszczalność. Kolejny etap to łacenie, w ramach którego na dachu montowane są specjalne listwy (zawsze poprzecznie względem krokwi), mające wspomagać wentylację dachu. Na tym etapie następuje też montaż wszelkiego rodzaju elementów dodatkowych, w tym okien, rynien i tego typu rzeczy. Te ostatnie mają tutaj kluczowe znaczenie, gdyż to one odprowadzają wodę z dachu (ta może obciążać konstrukcję, przez co wiązary dachowe będą pracować na maksimum swoich możliwości). Ostatnim już etapem właściwej budowy jest ułożenie pokrycia dachowego, które może stanowić blacha trapezowa  lub blacha falista, albo też standardowa lub mniej standardowa dachówka. Ten etap jest mało istotny z punktu widzenia budowlańca – jeśli tylko wybierzemy wytrzymałe pokrycie, wszystko pozostałe zależy od naszego gustu i upodobań czysto estetycznych. Mając na miejscu ekipę, która pracowała nad naszym dachem, aż żal byłoby nie zlecić jej prac nad ociepleniem naszego dachu – całkowicie opcjonalnych, ale z pewnością bardzo dla nas opłacalnych. W zdecydowanej większości przypadków zakłada ono instalację warstw termoizolacyjnych (między- i podkrokwiowym) na poddaszu, tuż pod samym dachem. Jeżeli jednak w projekcie zostało to ujęte (a musi być, bo wymaga wcześniejszych prac na pierwszych etapach budowy), może też zakładać ułożenie płyt ze sztywnej pianki PIR. Zbudowany, pokryty i ocieplony dach można już uznać za konstrukcję w pełni kompletną, niewymagającą dalszych prac i stwarzającą warunki gotowe do zamieszkania.

Podsumowanie

Chcąc kiedyś wybudować dom, albo też będąc w trakcie tego procesu, powinniśmy jak najdokładniej go poznać – nie tylko po to, by nie wykazywać się ignorancją, ale też by po prostu wiedzieć, że na element pokrywający nasz dom nie składa się jedynie blacha trapezowa, a dach sam w sobie stanowi konstrukcję złożoną, której można zaufać nie ze względu na jej ciężar, ale właśnie na przemyślaną budowę. Dowiedzmy się więc podstaw i orientujmy się w temacie, a będziemy bardziej świadomi tego, gdzie mieszkamy i co chroni nas przed światem zewnętrznym