Uroda
Co lepsze – kwas hialuronowy czy osocze bogato-płytkowe?

Co lepsze – kwas hialuronowy czy osocze bogato-płytkowe?

Choć kwas hialuronowy i osocze bogato-płytkowe używane są do podobnych zabiegów, to mają nieco inne właściwości. Przekłada się to na pewne różnice w zestawieniu ich zalet i wad. Co więc jest lepsze – kwas hialuronowy czy osocze bogato-płytkowe?

Czym jest osocze bogato-płytkowe?

Co lepsze - kwas hialuronowy czy osocze bogato-płytkowe?Osocze bogato-płytkowe używane ostatnio coraz chętniej przy wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej jest tak zwanym preparatem krwiopochodnym. Oznacza to, że uzyskiwane jest z krwi pobieranej od ludzi lub zwierząt. Jest to tak zwana krew obwodowa, w której zwiększona została ilość krwinek krwi – tak białych, jak i czerwonych, a także płytek krwi. Ich stężenie może być od dwóch, do aż dziewięciu razy większe niż w początkowej próbce krwi.
Warto podkreślić, że krew używana do zabiegów kosmetycznych zazwyczaj będzie krwią, którą nazywamy autologiczną. Oznacza to, że będzie to nasza własna, pobrana od nas samych krew. Takie osocze oprócz cząsteczek krwi zawiera zwykle także liczne naturalne czynniki wzrostu i to właśnie dlatego używane jest do tak wielu zabiegów.

Do jakich zabiegów stosuje się osocze bogato-płytkowe?

Inżynieria tkankowa pozwala na zastosowanie osocza bogato-płytkowego w bardzo wielu zabiegach medycyny konwencjonalnej i estetycznej, oraz połączeniu obu – gdy konieczna jest pomoc przy gojeniu rozległych ran lub rekonstrukcje fragmentów ciała po wypadkach.

Osocze bogato-płytkowe wykorzystuje się przede wszystkim do następujących zabiegów:

  • Usuwanie blizn,
  • Usuwanie zmarszczek,
  • Usuwanie bruzd
  • Usuwanie przebarwień skóry.

To jednak nie wszystko. Kuracje z osocza pomagają także w przypadku przywracania jędrności wysuszonej skórze twarzy. Z podobnego zabiegu możemy skorzystać również wówczas, gdy nie podoba nam się napięcie i sposób, w jaki skóra układa się na twarzy. Przywracanie jej młodzieńczego wyglądu za pomocą osocza nazywane jest wampirzym liftingiem. Osocze często wykorzystywane jest także jako wspomaganie gojenia ran o innych zabiegach medycyny estetycznej.

Osocze bogato-płytkowe – wady i zalety

Zastosowanie osocza bogato-płytkowego ma wiele zalet. Przede wszystkim osocze powstaje z naszej własnej krwi. Oznacza to, że nie będzie powodowało reakcji alergicznych. Nikt nie jest wszak uczulony na swoją własną krew. Polecane jest więc szczególnie tym osobom, u których występują uczulenia na inne popularnie używane substancje, takie jak was hialuronowy czy botoks. Dla wielu osób wiąże się to z kolejną zaletą – jest to zabieg dosyć naturalny. Nie są wykorzystywane żadne sztuczne preparaty.

Dużym plusem niewątpliwie jest także dostępność zabiegu. Wykonamy go już niemal w każdym mieście, a w większych miejscowościach najpewniej znajdziemy wiele gabinetów specjalizujących się w zabiegach przy użyciu osocza.

Jeśli chodzi o wady, to jedną z nich jest na pewno zaczerwienienie, które może utrzymywać się jakiś czas po zabiegu. Podobnie rzecz ma się z siniakami, które pojawić się mogą w miejscach, w których nasza skóra była nakłuwana.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to kolejny bardzo naturalny środek używany przez praktyków medycyny estetycznej. Kwas ten nie jest obcy naszemu ciału – występuje naturalnie w wielu elementach. Choć ten, który sprzedawany jest i podawany w gabinetach powstaje w laboratorium, nie różni się wiele od kwasu hialuronowego naturalnie występującego w przyrodzie. Jest to ten sam związek chemiczny, który na co dzień dba o to, by nasze ciało pracowało sprawnie. Do zadań kwasu hialuronowego należy między innymi wiązanie wody w naszej skórze. To właśnie on odpowiada za jej wysokie nawilżenie. Jest też bardzo ważnym składnikiem mazi stawowej. Nie tylko odżywia nasze chrząstki, ale także sprawia, że maź pozostaje lepka i na tyle funkcjonalna, by poruszanie się nie przysparzało nam bólu ani innych dolegliwości.

Do jakich zabiegów stosuje się kwas hialuronowy?

Nic zatem dziwnego, że kwas hialuronowy z powodzeniem zaczął być stosowany w kosmetologii. Jest to naturalny środek, który nasze ciała zwykle świetnie tolerują, a po pewnym czasie po prostu wchłania się i metabolizuje.

Kwas hialuronowy najlepiej sprawdza się przy następujących zabiegach:

  • Wygładzanie zmarszczek,
  • Wygładzanie bruzd,
  • Spłycanie blizn,
  • Wypełnienie policzków,
  • Wypełnienie ust,
  • Odmładzanie dłoni.

Zabiegi przy użyciu kwasu i precyzyjnej igły pomagają także osiągnąć symetrię ust, nosa, brwi i innych elementów twarzy.
Możliwe są także zabiegi polegające na nastrzykiwaniu kwasem hialuronowym skóry głowy. Ich celem jest wzmocnienie cebulek włosowych, dzięki czemu osiągnąć możemy znaczące efekty w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów.

Kwas hialuronowy – wady i zalety

Do zalet kwasu hialuronowego należy przede wszystkim jego naturalność, a więc niskie ryzyko alergii i powikłań. Osoby korzystające z tego typu zabiegów często chwalą też to, że efekty są widoczne bardzo szybko. Dużym plusem jest łatwy dostęp do zabiegu – oferuje go coraz więcej gabinetów kosmetycznych.

A jakie są minusy? Przede wszystkim to, że kwas szybko się wchłania i metabolizuje. Efekt utrzymuje się co prawda kilka miesięcy, ale po tym czasie trzeba powtórzyć zabieg. Warto pamiętać również, że krótko po zabiegu utrzymywać się może obrzęk, a pod skórą widoczne są niekiedy grudki.