Geologia
Co oznacza słowo geologia?

Co oznacza słowo geologia?

Badania geologiczne gruntu, a zwłaszcza badania geologiczne gruntu pod budowę domu są bardzo rozpowszechnione. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym właściwie jest geologia. Zdecydowana większość ludzi słyszała jednak to pojęcie. Nie każdy jednak zna jego etymologię, która jak się okazuje nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Warto również przyswoić sobie wiedzę dotyczącą tego, jakie kroki należy podjąć, aby zostać geologiem. Należy także mieć świadomość tego, że nie każdy może zostać geologiem. Na szczęście, istnieje wiele osób, które posiadają odpowiednie predyspozycje.

Geologia – co warto wiedzieć o etymologii tego pojęcia i co ono oznacza?

Jak już wspomniano na wstępie, geologia jest nauką dosyć popularną. Na pewno nie można jej odmówić tego, że jest bardzo ważna. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, od jakich słów powstało samo pojęcie “geologii”. Tymczasem okazuje się, że słowo geologia powstało od trzech greckich słów. Mowa tu o “słowie”, “nauce” oraz oczywiście o “ziemi”. Geologię można właściwie mianem nauki o ziemi określić. To jednak byłoby dość duże niedopowiedzenie. Bez wątpienia należy więc przyjrzeć się bliżej znaczeniu tego ważnego pojęcia. Geologia stanowi naukę o procesach zachodzących w ziemi, a także w poszczególnych rodzajach skał. Geologia bada skały znajdujące się na powierzchni ziemi oraz sprawia, że procesy zachodzące w jej wnętrzu stają się bardziej zrozumiałe. Geologia czerpie z bardzo wielu niezmiernie istotnych nauk, takich jak między innymi matematyka czy geografia. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że geologia czerpie sporo z fizyki oraz chemii. Doskonale byłoby zdawać sobie sprawę, jaka jest właściwie historia geologii.

Jaka jest historia geologii i jakie zasady tej nauki warto znać?

Historia geologii nie jest jakoś szczególnie skomplikowana. Okazuje się, że geologią interesowano się już w czasach starożytnych. Co ważne, właśnie w starożytności ta ważna dla nas nauka mocno się rozwinęła. Pierwsze próby badań skał podejmowali tacy uczeni i filozofowie jak chociażby Heraklit z Efezu czy Ksenofont. Warto zaznaczyć, że w średniowieczu nauka geologii niestety zbyt mocno się nie rozwijała. Na szczęście, geologia zaczęła z powrotem rozwijać się w XVIII wieku, a na przełomie XVIII oraz XIX wieku przeżyła prawdziwy rozkwit. Bardzo mocno do jej rozwoju przyczynił się naukowiec taki jak Stanisław Staszic. Jego niesamowicie ważne dzieło traktujące o geologii nosi tytuł: “O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski”. Dzieło to zostało wydane w roku 1815. William Smith w XIX wieku wprowadził zaś niesamowicie ważne pojęcie skamieniałości. Nie wolno zapominać o tym, że geologia to nauka, która wciąż się rozwija. Jeżeli chcemy mieć swój udział w jej rozwoju, warto byłoby dowiedzieć się jak geologiem zostać. Okazuje się, że nie jest to proste.

Kto nadaje się na geologa?

Nie każdy ma świadomość tego, że nie wszyscy nadają się na geologów. Okazuje się jednak, że geologiem mogą zostać przede wszystkim osoby z tak zwanym ścisłym umysłem. Jeżeli więc doskonale radzimy sobie z matematyką, fizyką, biologią i chemią, istnieje naprawdę spore prawdopodobieństwo tego, że nadajemy się na geologa. Na maturze trzeba koniecznie zdawać wybrane przez nas lub uczelnię, na którą chcemy aplikować ścisłe przedmioty. Potem należy rzecz jasna wziąć udział w zajęciach na studiach. Studia licencjackie trwają 3 lata, a inżynierskie 3,5 roku. Jeśli chodzi o studia magisterskie, trwają one odpowiednio 2 lata lub 1,5 roku. Po ukończeniu studiów, można będzie prowadzić między innymi własną firmę, choć nie od razu. Firma geologiczna wymaga od nas oczywiście odpowiedniego doświadczenia i zaangażowania.

Zobacz również:

 

Kiedy warto poszukiwać pomocy geologicznej?

Z usług geologii korzysta naprawdę wiele osób, w tym rzeczoznawcy budowlani. Rzeczoznawca budowlany to jednak nie jedyna osoba, która może potrzebować pomocy geologa. Na wstępie zaznaczono już, że potrzeba nam pomocy geologa, jeżeli potrzebujemy odpowiednich dokumentów pozwalających na budowę domu. W takich sytuacjach często wydawana jest opinia geologiczna. Oczywiście doskonale byłoby korzystać z usług zaufanych geologów. Jak jednak takiego znaleźć? Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Bez wątpienia warto byłoby poczytać opinie na temat poszczególnych geologów. Wówczas istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć odpowiedniego specjalistę. Jeżeli jednak chcemy zostać geologiem, poczytajmy opinie o poszczególnych uczelniach wyższych. Trzeba mieć świadomość tego, że bycie dobrym geologiem wymaga miesięcy, a nierzadko lat doświadczeń. Wiele zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zainteresowani rozwojem nauki. Niektórych satysfakcjonuje jedynie udział w sympozjach naukowych czy badaniach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że geologia to ciężka praca, często w terenie. Wykonywanie jej może od nas wymagać dużej siły fizycznej oraz rzecz jasna  cierpliwości. Przydatna będzie także wytrzymałość psychiczna.