Technologia
Co to jest adl fotografia?

Co to jest adl fotografia?

Sceny o wysokim kontraście to fotograficzny koszmar – zbyt ciemne cienie i zbyt jasne refleksy. Z pomocą przychodzi Aktywne D-Lighting, technologia opracowana przez firmę Nikon, która umożliwia ratowanie kontrastowych scen w aparacie. Aktywna funkcja D-Lighting firmy Nikon nie jest tak czasochłonna ani tak zaawansowana jak HDR, ale może poprawić jakość zdjęć w podobnych sytuacjach. Jaki jest najlepszy sposób korzystania z funkcji Active D-Lighting? Gdzie można go znaleźć w aparatach Nikon? Oto jak w pełni wykorzystać możliwości Aktywnego D-Lighting firmy Nikon.

Czym jest aktywna funkcja D-Lighting firmy Nikon?

Aktywna funkcja D-Lighting to ustawienie dostępne w aparatach firmy Nikon. Koryguje ono cienie i podświetlenia w scenach o wysokim kontraście. Przy wysokim kontraście cienie są często zbyt ciemne, a rozjaśnienia zbyt jasne. Po włączeniu funkcji Active D-Lighting aparat rozjaśni te cienie i przywróci kolory i szczegóły w najjaśniejszych obszarach zdjęcia. Firma Nikon twierdzi, że funkcja Active D-Lighting pomaga także zwiększyć kontrast na zdjęciach z płaskim oświetleniem i minimalnym kontrastem. Jak wyjaśnia firma Nikon, funkcja Active D-Lighting działa lokalnie. Innymi słowy, efekt jest stosowany w różnych obszarach zdjęcia, a nie w całym obrazie. Ustawienie to rozjaśnia ciemne obszary, a przyciemnia jasne. Jest to idealne rozwiązanie do pracy z trudnym oświetleniem, takim jak jasne słońce czy sylwetki obiektów.

Jak korzystać z aktywnej funkcji D-Lighting w aparatach Nikon?

Dokładna lokalizacja elementów sterujących aktywnym D-Lightingiem może się nieco różnić w zależności od modelu aparatu. Jednak większość najnowszych Nikonów ma podobny proces, opisany poniżej. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiednich opcji, zajrzyj do instrukcji obsługi konkretnego modelu aparatu. Wewnątrz menu należy przejść do menu fotografowania – tego, które jest oznaczone ikoną aparatu. Przewiń w dół, aż znajdziesz opcję Active D-Lighting. Opcja Active D-Lighting występuje w kilku różnych mocach. W przypadku scen o bardzo wysokim kontraście należy użyć bardzo wysokiego poziomu. W przypadku sceny o minimalnym kontraście należy użyć ustawienia niskiego. Ustawienia normalne lub wysokie są dobre dla obrazów o umiarkowanym kontraście. Jeśli nie chcesz przełączać ustawień pomiędzy nimi w zależności od różnej ilości kontrastu na zdjęciu, skorzystaj z opcji auto. Przy tym ustawieniu aparat sam wybiera siłę D-Lighting, która ma być zastosowana. Kliknij OK na ustawieniu, by wybrać i zastosować wybraną opcję. Następnie przystąp do wykonywania zdjęć w normalny sposób.

Funkcje aparatu

Jeśli nie jesteś pewien, czy skorzystać z aktywnej funkcji D-Lighting, Nikon oferuje Ci pewną pomoc. Aparat umożliwia zapisanie jednego zdjęcia z tym ustawieniem i jednego bez niego. Jest to pomocne, gdy po raz pierwszy wypróbowujesz dane ustawienie lub nie masz czasu na jego włączanie i wyłączanie. Jednakże, w rezultacie będziesz miał dwa razy więcej plików, co oczywiście oznacza dwa razy szybsze zużywanie miejsca na karcie pamięci. Aktywna funkcja D-Lighting działa lepiej niż funkcja D-Lighting, która jest stosowana po wykonaniu zdjęcia. Jednak funkcja D-Lighting może być nadal przydatna. Znajdź obraz, który chcesz dostosować w odtwarzaniu w aparacie. Dotknij ikony “i”, a następnie wybierz retusz, aby uzyskać oczekiwany efekt. Na ekranie, możesz teraz wybrać poziom D-Lighting do zastosowania, od wysokiego do niskiego, używając klawiszy strzałek. Większość aparatów pokaże porównanie przed i po na ekranie, co pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję dla obrazu. Kliknij przycisk OK, gdy skończysz, lub przycisk odtwarzania, aby wrócić bez wprowadzania zmian. Sceny o wysokim kontraście są trudne w obróbce. Na szczęście Aktywna funkcja D-Lighting firmy Nikon pomaga zachować niektóre szczegóły w najjaśniejszych i najciemniejszych obszarach zdjęcia. W większości przypadków aktywna funkcja D-Lighting jest pomocna, ale fotografowie pracujący z plikami RAW będą chcieli po prostu wyłączyć to ustawienie. Jeśli nie jesteś pewien, użycie bracketingu ADL jest świetnym sposobem na przetestowanie tej funkcji.

Podsumowanie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę przy robieniu zdjęć. Może się zdarzyć, że kontrast pomiędzy ciemnymi i jasnymi obszarami jest bardzo wysoki. Często prowadzi to do utraty wielu szczegółów obrazu. Szczególnie może się to zdarzyć podczas fotografowania w otoczeniu, w którym występują silne wyładowania atmosferyczne. Wiele aparatów posiada więc funkcję, która optymalizuje kontrast na takich zdjęciach. Active D-Lighting wydobywa te szczegóły cieni i świateł i dba o to, aby były one widoczne na zdjęciu. Funkcja ta może być ustawiona na pracę automatyczną, samodzielnie wykrywając warunki oświetleniowe, lub ręczną. Niektóre aparaty są nawet w stanie stworzyć dwa obrazy, jeden z funkcją Active D-Lighting i jeden bez niej. Funkcja Active D-Lighting jest stosowana już w momencie wykonywania zdjęcia. Tylko te części obrazu, które zostałyby dotknięte utratą szczegółów, są przetwarzane przez optymalizację. Dzięki temu, zdjęcia wykonane z włączonym Active D-Lighting nadal ukazują naturalny kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi partiami bez utraty szczegółów ujęcia.