Imprezy
Ile powinna wynosić składka na wieczór kawalerski?

Ile powinna wynosić składka na wieczór kawalerski?

Sezon weselny w pełni, a co za tym idzie wielu panów wybiera się na wieczór kawalerski. Istnieje mnóstwo pomysłów na spędzenie tego jedynego w życiu wieczoru i nocy – od imprezy w klubie po wyjazd zagraniczny.  Trudność zwykle sprawia nam ustalenie składki, którą uczestnicy wieczoru kawalerskiego wpłacają na jego organizację. Ile powinna wynosić składka na wieczór kawalerski? Jak ją ustalić? Odpowiadamy.

Kto płaci?

Ile powinna wynosić składka na wieczór kawalerski?Na początku zajmijmy się zagadnieniem, kto w ogóle powinien płacić za wieczór kawalerski. Wiadomym jest, że jego uczestnicy, jednak kłopot dotyczy zwykle osoby pana młodego. Przyjęliśmy, że nie płaci on za swój własny wieczór kawalerski. Jego koszty pokrywają po równo wszyscy uczestnicy, tak aby wydatek nie był zbyt dotkliwy tylko dla jednej osoby. Niemniej jednak czy zawsze pan młody imprezuje za darmo? Generalnie wcale nie musi tak być. O ile w przypadku małej imprezy składka nie jest zbyt wysoka, o tyle w przypadku na przykład wyjazdu zagranicę już tak. Jeśli obciążymy uczestników dodatkowymi kosztami, mogą ich one zwyczajnie przerosnąć. Stąd też pan młody może, przynajmniej w jakiejś części, pokryć opłatę za siebie. Oczywiście nie składa się on na prezent, często również nie płaci za przekąski i alkohol. Niemniej jednak pobyt w hotelu czy bilety wstępu może już opłacić sam. Jeśli chcemy pozostać wierni tradycji i nie płacić za pana młodego, zapytajmy wszystkich uczestników imprezy, czy zgadzają się na to. Dla niektórych może to być poważne obciążenie finansowe. 

Co pokrywa składka?

Generalnie składka na wieczór kawalerski musi pokryć wszystkie wydatki z nim związane. Niedopuszczalne jest, aby organizator płacił za coś z własnej kieszeni. Ustalając wysokość składki, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim opłatę za przejazd do miejsca imprezy (w przypadku podróży), opłatę za wynajęcie loży (w przypadku imprezy), bilety wstępu. Pamiętajmy o opłacie za alkohol i przekąski. Bardzo ważny jest również wydatek na prezent dla pana młodego. Jeśli płacimy także za niego, to musimy pamiętać o podzieleniu kosztów uczestnictwa na wszystkich po równo. Niektórzy uczestnicy wieczorów kawalerskich nie chcą ponosić kosztów na przykład alkoholu czy jedzenia. Oczywiście weźmy pod uwagę wszelkie sugestie. Jeśli mężczyźni negują wysokość składki, to wystarczy przedstawić im kosztorys. Pamiętajmy, aby po powrocie z imprezy rozliczyć się ze wszystkich wydatków. Niestety, jeśli składka na imprezę ma nie obowiązywać, to musimy urządzić kameralny wieczór kawalerski w mieszkaniu. Wtedy też każdy przynosi we własnym zakresie posiłki oraz alkohol. Uczestnicy mogą nie chcieć płacić za atrakcje, z których nie skorzystają. Niemniej jednak nie może być tak, że jedna osoba płaci więcej, druga mniej, bez uzasadnionego powodu.

Ile wynosi składka?

Zastanówmy się, ile właściwie wynosi składka na wieczór kawalerski. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem jej wysokość zależy przede wszystkim od wielkości imprezy. Wiadomo, że za kameralny wieczór kawalerski zapłacimy mniej, niż za imprezę poza granicami kraju. Koszty, jakie musimy pokryć, zależą również od ilości uczestników. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której decydujemy się zapłacić za pana młodego. Koszt ten rozkłada się bowiem na większą liczbę osób. Ile może wynosić składka na wieczór kawalerski? W przypadku imprezy w klubie zazwyczaj nie przekracza ona 100-150 zł. Wszystko zależy oczywiście od renomy klubu. Jeśli wybieramy zwykły, miejski klub, to zapłacimy jedynie za jedzenie i alkohol, czasem też za wstęp. Gdy postawimy na renomowany klub w stolicy, to koszty znacznie wzrosną. Nieco droższe są wyjazdy w Polsce, na przykład nad morze czy w góry. Weekend w wakacyjnej miejscowości będzie kosztował nas około 500 zł. Jeśli zaś szykujemy się do wyjazdu zagranicznego, to liczmy się ze sporymi wydatkami. Wynoszą one nawet 2000 zł i więcej. Wszystko za sprawą biletów lotniczych, chyba że decydujemy się na lot tanimi liniami lotniczymi. Pamiętajmy, że każda dodatkowa atrakcja podnosi wartość składki. 

Dużo czy niewiele?

Decydując się na wieczór kawalerski w wersji budżetowej, zapłacimy najmniej około 50-100 zł. Tyle bowiem kosztować nas będzie impreza w klubie lub zakup jedzenia i picia na domówkę. Dodatkowo w koszty wliczony jest jeszcze prezent dla pana młodego. Tymczasem jeśli nie liczymy się z kosztami, to wieczór kawalerski może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nie ukrywajmy, koszty imprezy są stosunkowo wysokie. Jeżeli chcemy zapłacić za pana młodego, to będziemy musieli doliczyć jeszcze co najmniej 1/5 tego, ile płacimy za swój udział w imprezie. Składkę, a zarazem sposób na spędzenie wieczoru, powinniśmy ustalić ze wszystkimi uczestnikami imprezy. Bez tego trudno nam będzie znaleźć jedno, dobre rozwiązanie dla wszystkich. Oczywiście kwestie organizacyjne musimy również ustalić z panem młodym, biorąc pod uwagę jego preferencje oraz potrzeby. Niemniej jednak pamiętajmy, że wysokość składki jest nierozerwalnie związana z tym, jak zamierzamy spędzić wieczór kawalerski.