Zdrowie
Ile trwa konsultacja psychologiczna?

Ile trwa konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna jest nic innego, jak metoda terapii, która polega na pomocy w rozwiązaniu problemu natury emocjonalnej. Istnieje wiele rodzajów konsultacji psychologicznej. A kwalifikuje się do niej między innymi: psychoterapia rodzinna, leczenie nerwicy, psychoterapia małżeńska. W chwili obecnej konsultacje psychologiczne są bardzo popularne, ponieważ dają możliwość uporania się różnorodnymi problemami, które powodują dysfunkcje codziennego życia. 

Ile trwa konsultacja psychologiczna?Czym powinien charakteryzować się dobry psycholog?

Dobry psycholog powinien przede wszystkim cechować się kilkoma kluczowymi cechami, do których można zaliczyć w szczególności: umiejętność dobrego słuchania, odpowiedzialność, rzetelność, jak również uczciwość. Znalezienie odpowiedniego psychologa jest niezbędne, aby móc w krótkim czasie pozbyć się problemu, który nas trapi. Jeżeli zależy nam na rzetelnej konsultacji, która przyniesie zadowalające efekty, to powinniśmy przede wszystkim udać się do takiego specjalisty, który posiada odpowiednie doświadczenie w zakresie prowadzenia terapii, jak również do takiego, który posiada odpowiednie kwalifikacje. W Polsce funkcjonuje wielu psychologów, dlatego z pewnością każda osoba znajdzie satysfakcjonującą pomoc dla siebie samego. Wybierając odpowiedniego psychologa powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jakie posiada on doświadczenie, jak również czy pozostali pacjenci są zadowoleni z pełnionych przez niego usług. Opinie o psychologach można znaleźć na różnorodnych stronach internetowych. W związku z tym nie powinno być z tym jakiegokolwiek problemu.

Jak długo trwa konsultacja psychologiczna?

Pojedyncza sesja konsultacji psychologicznej trwa około 50 minut – np. w psychoterapeuta-gdynia.com.pl. Przy czym należy pamiętać, że jedna sesja nie będzie wystarczająca, aby uporać się ze swoimi problemami natury emocjonalnej. Pierwsza sesje jest jedynie sesją zapoznawczą, podczas której psycholog zadaje nam podstawowe pytania odnośnie nas samych, jak również odnośnie tego, jak postrzegamy otaczający nas świat. W celu uzyskania w pełni satysfakcjonujących efektów czekać nas będą minimum trzy sesje z psychologiem. Przy czym trzeba zaznaczyć, iż jest to minimalna ilość spotkań. Czasami może zdarzyć się też tak, że niezbędna będzie pomoc jeszcze innego wykwalifikowanego specjalisty.

Warto także zaznaczyć, że w przypadku, gdy zdecydujemy się na pomoc psychologiczną z Narodowego Funduszu Zdrowia to wtedy nie będziemy podnosili z tego tytułu żadnych kosztów. Aczkolwiek w takiej sytuacji musimy się nastawić to, że będziemy zdecydowanie dłużej czekać na konsultację, niż w przypadku wizyty prywatnej.

Kiedy warto zdecydować się na konsultację psychologiczną? 

Na konsultację psychologiczną warto zdecydować w każdym momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie uporać się z naszymi emocjami. Do przykładów takich zachowań można zaliczyć przede wszystkim: długotrwałe występowanie złego samopoczucia, poczucie przygnębienia, jak również długo utrzymujące się poczucie smutku i niemocy. Wszelkie objawy, które utrzymują się przez długi czas powinny wzbudzić nasz niepokój i zostać jak najszybciej rozwiązane. Na konsultację psychologiczną można umówić się w przypadku różnorodnych problemów życiowych – zarówno, jeżeli chodzi o kwestię uzależnienia, problemów w małżeństwie, występowanie problemów z uzależnieniem i agresją, jak również w przypadku wystąpienia problemów wychowawczych w dzieckiem. Aczkolwiek oczywiście powodów może być znacznie więcej. Poddając się terapii psychologicznej mamy szansę wrócić do normalnego funkcjonowania i ponownie zacząć cieszyć się życiem. Wiele osób, które borykają się z problemem natury emocjonalnej i nie decydują się na pomoc psychologiczną powodują, że ich problem jeszcze w większej mierze się zaczyna nasilać. Powoduje to jeszcze większe komplikacje, ponieważ zamiast pomocy psychologa, osoby takie zaczynają potrzebować opieki psychiatrycznej i stosowania specjalistycznych leków na poprawę samopoczucia. Trzeba pamiętać, że choroby duszy są w takim samym stopniu groźnie, jak choroby ciała. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć. 

Czy z konsultacji psychologicznej można również skorzystać online i jaki jest jej koszt?

W dzisiejszych czasach coraz większa ilość psychologów oferuje konsultacje przez internet. Jeżeli chodzi o ich koszt to cena takiej konsultacji wynosi tyle samo, co cena konsultacji psychologicznej w trybie stacjonarnym. Konsultacja online niczym nie różni się od konsultacji stacjonarnych. Konsultacja psychologiczna online przebiega w taki sposób, że psycholog łączy się z pacjentem na video rozmowie przez różnorodne komunikatory, do których można zaliczyć między innymi Skype, bądź Whatsapp. Konsultacje psychologiczne online stwarzają dla wielu pacjentów nie tylko duży komfort, ponieważ w celu udania się na taką wizytę nie muszą oni opuszczać swojego domu, ale również stwarzają o wiele większe bezpieczeństwo. Szczególnie, jeżeli chodzi o obecne czasy, w których nie każda osoba jest w stanie opuścić swój dom ze względu na panującą pandemię.