Usługi
Jak długo trwa detoks alkoholowy?

Jak długo trwa detoks alkoholowy?

Jak długo trwa detoks alkoholowy? Detoks alkoholowy to usuwanie alkoholu z organizmu i jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Jest często opisywany jako proces, w którym osoba zaczyna dochodzić do siebie po nagłym zaprzestaniu spożywania alkoholu. Okres detoksykacji organizmu może być bardzo niebezpieczny, a objawy odstawienia ciężkie. Dlatego detoksykacja alkoholowa powinna odbywać się w ośrodku leczenia alkoholizmu pod nadzorem lekarza.

Dlaczego organizm potrzebuje detoksykacji po długotrwałym piciu?

Jak długo trwa detoks alkoholowy?
Jak długo trwa detoks alkoholowy?

Nikt nie zaprzeczy, że alkohol zaburza pracę całego organizmu, zmienia stan psychiczny i emocjonalny człowieka. Aby zrobić pierwszy krok do życia wolnego od nałogów, musisz całkowicie usunąć toksyny z organizmu. Osoba uzależniona musi znać jedną prostą prawdę – bez detoksykacji powrót do zdrowia jest niemożliwy. Detoksykacja ma kluczowe znaczenie w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Detoksykacja alkoholowa następuje w miarę upływu czasu, a objawy odstawienne pojawiają się, gdy poziom alkoholu w organizmie stopniowo spada. Ogólnie rzecz biorąc, powrót do zdrowia zależy od abstynencji od alkoholu, a detoks jest pierwszym krokiem w procesie odzyskiwania alkoholu.

Oprócz typowych objawów odstawienia, detoksykacja alkoholowa może prowadzić do drgawek lub zespołu zwanego delirium tremens. Ten stan jest uważany za poważny i może być śmiertelny, jeśli nie zostanie szybko i odpowiednio leczony. Objawy wywołane delirium tremens są spowodowane ekscytotoksycznością mózgu, co oznacza, że ​​neuroprzekaźniki są nadaktywne, co powoduje nadmierną aktywność mózgu.

Objawy obejmują:

 • zaskoczenie,
 • halucynacje,
 • gorączka,
 • nadciśnienie,
 • częstoskurcz,
 • wymiociny.

Jeśli osoba uzależniona lub jej rodzina obawiają się konsekwencji odstawienia alkoholu, powinni zdecydować się na leczenie odwykowe w ośrodku odwykowym. Lekarze stosują prawidłowe i skuteczniejsze metody detoksykacji narkotykowej i alkoholizmu. Jak długo trwa detoks alkoholowy? Detoksykacja zwykle trwa około 72 godzin, ale objawy odstawienia i delirium tremens mogą trwać od jednego do kilku tygodni.

Czas trwania detoksu zależy od wielu czynników, m.in.:

 1. Faza uzależnienia od alkoholu.
 2. Wiek uzależnionego.
 3. Choroby współistniejące.
 4. Historia detoksu (ile razy dana osoba przeszła detoksykację).
 5. Delirium tremens i/lub drgawki w przeszłości spowodowane detoksykacją alkoholową.

Detoks alkoholowy można przeprowadzić zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych. Ambulatoryjne leczenie alkoholizmu jest na ogół bezpieczne dla osób z łagodnymi do umiarkowanych objawami odstawienia i umiarkowanym uzależnieniem od alkoholu. Chociaż detoksykacja odbywa się w domu, personel medyczny nadzoruje ten proces poprzez kontakt z osobą uzależnioną i regularne wizyty w ośrodku odwykowym.

Z detoksykacji w całodobowym ośrodku leczenia alkoholizmu mogą skorzystać osoby, które:

 • Odtruwany wiele razy w przeszłości.
 • Ciężkie objawy odstawienia.
 • Współistniejąca choroba medyczna i psychiatryczna.
 • Historia napadów padaczkowych/delirium tremens.

Gdziekolwiek jesteś leczony, mogą być przepisywane leki łagodzące objawy odstawienne (takie jak leki na nudności) lub zapobiegające napadom padaczkowym. Detoks organizmu ma na celu usunięcie skutków ciężkiego zatrucia na każdym etapie alkoholizmu. Przy długotrwałym spożywaniu alkoholu we krwi mogą gromadzić się toksyczne toksyny, które powstają podczas rozkładu etanolu. Mogą powodować wiele dysfunkcji narządowych.

Fazy detoksykacji organizmu

W leczeniu uzależnienia od alkoholu następuje całkowite oczyszczenie organizmu z toksyn za pomocą witamin, zabiegów ochronnych i oczyszczających. Terapia rehabilitacyjna ma na celu przywrócenie funkcji uszkodzonych narządów. W przypadku alkoholizmu detoksykacja odbywa się poprzez przyjmowanie różnych objętości i stężeń leku. Biorąc pod uwagę stan danej osoby, zabieg ten przeprowadzany jest ściśle indywidualnie. Jednocześnie monitoruj ciśnienie krwi i czynność narządów. Leki stosowane w celu oczyszczenia organizmu pomagają wyeliminować część objawów związanych z zatruciem organizmu. Są potrzebne, aby zapobiegać obrzękom mózgu, powikłaniom neurologicznym, problemom z pracą serca i naczyń krwionośnych i nie tylko.

Dlaczego domowy detoks może nie być odpowiedni

Domowy detoks naprawdę nie jest wskazany, sam proces zdrowienia może się bardzo szybko pogorszyć z powodu nagłego wystąpienia delirium tremens. Leki są stosowane w celu złagodzenia i kontrolowania objawów odstawienia podczas detoksu alkoholowego w ośrodku odwykowym. W zależności od nasilenia, leki przeciwpsychotyczne mogą być również stosowane w leczeniu halucynacji. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że leki te mają działanie konwulsyjne – to znaczy mogą powodować drgawki – a lekarze będą ściśle monitorować ich stosowanie i przeprowadzać obszerną analizę stosunku korzyści do ryzyka przed ich użyciem.

Ogólnie rzecz biorąc, osobom, które doświadczają poważnych objawów odstawienia podczas odstawienia leku, często przepisuje się leki uspokajające, aby zminimalizować ryzyko pobudzenia i drgawek. Dlatego na wszelki wypadek wszyscy lekarze zalecają, aby w ośrodku leczenia alkoholizmu zawsze powstrzymywać się od alkoholu.