Wnętrze
Jak montuje się rolety rzymskie?

Jak montuje się rolety rzymskie?

Rolety rzymskie tuż obok rolet dzień i noc czy plis okiennych stanowią najpopularniejszy rodzaj dekoracji okiennych. Widoczne są w wielu domach uzupełniając aranżację pomieszczeń w różnych stylach. Cechują się dużą estetyką, która automatycznie zwiększa dekoracyjność pomieszczenia. W związku z ich montażem pojawia się jednak wiele pytań. Jak je zakładać? Czego użyć? To w jaki sposób zakładamy rolety materiałowe, zależy przede wszystkim od miejsca ich montażu.

Jak zamontować roletę rzymską do sufitu?

Decydując się na montaż rolety rzymskiej do sufitu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar pakietu rolety po podciągnięciu. Pakiet nie powinien być większy od nadproża. W przeciwnym razie otwieranie okien będzie znacznie utrudnione. Jeśli chodzi o rolety montaż sufitowy jest najchętniej i najczęściej stosowany. Szczególnie w przypadku standardowych pomieszczeń o wysokości 250-280 centymetrów. Ich montaż pozwala podkreślić pion pokoju, a tym samym optycznie go powiększa. W takim wypadku przerwa między sufitem a roletą jest nieestetyczna. Choć rozwiązanie wydaje się mieć wyłącznie same zalety, to jednak warto podkreślić istnienie wad. Po pierwsze, kiedy rolety okienne wewnętrzne są opuszczone nie mamy możliwości, by swobodnie otworzyć okno. Wyjątkiem są okna przesuwne i ze skrzydłem podnoszonym do góry. Po drugie problemy mogą dotyczyć wnęki okiennej. Zwykle nie zachowują one idealnego pionu i poziomu. W związku z tym roleta rzymska podkreśli wszystkie istniejące niedoskonałości architektoniczne. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dostęp światła. Montaż w ciemnych pomieszczeniach znacznie ogranicza wpadanie światła. Roleta rzymska może zmniejszyć „światło” we wnęce okiennej nawet o 25cm.

Jak zamontować roletę rzymską do nadproża?

W przypadku rolet na okna montaż może mieć także miejsce do nadproża. Metoda znajduje zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach wysokich lub takich, w których okna są wysokie i mogą zaburzać proporcje. Wadą takiego rozwiązania może być nadmierne osiadanie kurzu na mechanizmie rolety. Wystarczy jednak regularne sprzątanie, by zniwelować problem. Aby zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania, warto zainwestować w listwy masujące i sztukateryjne. Producenci oferują ich szeroki wybór. Omawiane dodatki mają jeszcze jedno zastosowanie. Dzięki nim można ukryć oświetlenie ledowe, które coraz częściej znajduje zastosowanie do podświetlania sufitów, dekoracji okiennych oraz detali architektonicznych. Listwy pozwalają podkreślić unikatowość każdej tkaniny i tworzywa. Jednocześnie dodają pomieszczeniu wyjątkowości i tworzą przytulny, uroczy klimat. 

Jak zamontować roletę rzymską na ramie okna?

Aby zamontować roletę rzymską na ramie okna, używa się specjalnych uchwytów, które nie powodują zarysowań na ramie. Montaż jest prosty i szybki. Odbywa się za pomocą klucza imbusowego. Uchwyty dostępne są w trzech, uniwersalnych kolorach: białym, brązowym i czarnym. Decydując się na rolety na wymiar można zamontować uchwyt obniżający mechanizm, co sprawdzi się szczególnie w przypadku okien z wywietrznikiem. Rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad. W tym przypadku będzie to również ograniczenie światła dziennego. Kolejną może być ograniczenie zakresu otwierania okna. Rolety okienne znajdujące się bezpośrednio na ramie, zabierają część jej powierzchni. W związku z tym należy postępować ostrożnie podczas otwierania okien, zwłaszcza na oścież. Otwierając okno można przez przypadek uszkodzić roletę lub ścianę. Niemniej zaletą jest przede wszystkim szybkie jego otwieranie, również balkonowego. Dzięki niemu okno otwiera się razem z roletą, dzięki czemu nie ogranicza właścicieli domów i mieszkań w żaden sposób.

Jak zamontować roletę rzymską w oknie dachowym?

Jeszcze do niedawna rolety rzymskie nie były produkowane na okna dachowe. Na szczęście producenci rozszerzyli swoją ofertę, proponując rolety zewnętrzne na zamówienie ze specjalnymi naciągiem, który pozwala na wygodne użytkowanie rolety w nachyleniu. Dzięki temu roleta nie tylko działa, ale również efektownie się prezentuje. Rozwiązanie znacznie również rozszerza opcję aranżacji okien dachowych. Jednocześnie ogranicza jednak dostęp naturalnego światła, co może być bardzo istotne w pomieszczeniach, w których okno dachowe jest jego jedynym źródłem.

Czy można montować rolety rzymskie na karniszu?

Mnogość rozwiązań montażowych nasuwa pytanie, czy istnieje możliwość zakładania rolet rzymskich na karnisz. Osoby, które lubią eksperymentować, mogą spróbować opracować własny patent. Nie brakuje takich śmiałków, którzy próbują urozmaicić swoje życie i zwiększyć jego funkcjonalność. W niektórych przypadkach może to być ryzykowne i niestety bardzo nieestetyczne. Natomiast niektórzy producenci mają takie rozwiązania w swojej ofercie. Dzięki testom i próbom dają oni gwarancję na funkcjonalność takiego rozwiązania. Dzięki temu materiał zwija się poprawnie i bez względu na ułożenie wygląda po prostu ładnie. W ten sposób zachowuje swoją podstawową funkcję, jaką jest dekorowanie pomieszczeń.