Motoryzacja
Jak poprawnie utylizować części samochodowe?

Jak poprawnie utylizować części samochodowe?

Utylizacja części samochodowych nie jest z pewnością prosta. Wiele osób idzie na łatwiznę i woli pozostawiać stare części typu uszkodzona lampa, fotel i dywanik w lesie. Jest to oczywiście zachowanie karygodne i powinno być surowo karane. Istnieje mnóstwo dobrych sposobów na radzenie sobie z częściami samochodowymi. Nie polegają one jednak na wrzuceniu ich do odpadów zmieszanych. Jakie są najskuteczniejsze metody utylizacji części?

Dlaczego nie można wyrzucać części do kosza?

części-kiaW odpadach zmieszanych i komunalnych coraz częściej można zauważyć części do aut japońskich i koreańskich. Nie powinny się one tam znaleźć co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze nie są biodegradowalne i nie rozkładają się samodzielnie w warunkach przyrodniczych. Po drugie wydzielają bardzo niebezpieczne związki chemiczne, groźne zarówno dla fauny jak i flory środowiskowej. Są one groźne również dla zdrowia człowieka. Należy też wspomnieć o niekorzystnym oddziaływaniu względem ekologii i ekosystemów.

W przypadku wykrycia przez odpowiednie służby wyrzucania części KIA, Toyoty czy dowolnego innego samochodu do odpadów zmieszanych –  grozi kara finansowa. Może to być nawet mandat w wysokości 500 złotych, co znacznie przewyższy ewentualną utylizację we własnym zakresie.

Gdzie utylizować poszczególne części auta?

W przypadku części samochodowych nie ma znaczenia kraj produkcji. Części do aut koreańskich składuje się na tych samych zasadach co samochody europejskie. Zużywanie się elementów pojazdu to coś całkowicie normalnego i problem ma z tym każdy kierowca na świecie. Najczęstsze części, które lubią się psuć to opony, bardzo długo rozkładające się w środowisku (nawet 100 lat). Pomoc w tym przypadku często oferują zakłady wulkanizacyjne. Można w tym przypadku wymienić stare opony na nowe. Można je także zwrócić do odpowiednich serwisów, choć te nie mają obowiązku ich przejęcia.

Opony można też wyrzucać na zbiórki odpadów komunalnych, jednak jest to dodatkowo płatne, jeżeli opony nie pochodzą z gospodarstwa domowego. Przekazać w tym przypadku można też inne części: gumowe wycieraczki, ksenony oraz rzeczy związane z elektryką auta, takie jak między innymi żarówki.

Bardzo istotna jest też utylizacja akumulatora. Po każdym zużyciu trzeba go wyrzucić w odpowiednie miejsce. Akumulatory przyjmują sklepy, w których dokonaliśmy wcześniej zakupu. Sprzedawca za każdym razem ma obowiązek przyjąć taki sprzęt. Co równie istotne, jeśli kupujący nie odda akumulatora w to samo miejsce – jest zmuszony zapłacić kaucję w wysokości 30 zł. Trzeba zatem udać się do tej samej placówki. Jeśli kupujemy części samochodowe https://top-serwis.com/czesci-samochodowe do Japończyków w postaci akumulatora np. w sklepie Toyoty to musimy go oddać również w tym samy miejscu.

Mniej zużywalne części samochodowe

Akumulatory, żarówki i opony to najczęściej psujące się części, dlatego nie ma ciężko o ich utylizację w różnych miejscach. Problem jest z innymi elementami auta, które psują się rzadziej. Uszkodzone fotele przyjmuje przykładowo jedynie Stacja Demontażu Pojazdów. Bez żadnych opłat można złożyć tu też elementy karoserii. W przypadku zepsutej blachy samochodowej lub chłodnicy trzeba się udać do skupu złomu. To samo w przypadku metalowego wydechu. Podobnie jak z akumulatorem postępuje się w przypadku żarników ksenonowych, które bez problemu przyjmuje sklep, w którym je kupiliśmy.

Bardziej skomplikowana sytuacja wygląda w przypadku oleju. Według polskiego prawa należy przekazać go firmie, który go w jak najbezpieczny sposób zagospodaruje. W tym przypadku należy udać się aż PZON-u, czyli Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Płyny do chłodnic z kolei należy przechowywać w specjalnych pojemnikach, a potem oddać do serwisu zajmującego się naprawieniem silników.

Świece zapłonowe wyrzuca się w zależności od poszczególnych producentów. Części do aut koreańskich w tym przypadku można składać spokojnie do pojemnika z odpadami zmieszanymi. W przypadku niektórych świec europejskich już należy skonsultować się z producentem. Podobnie postępuje się w przypadku filtrów powietrza, które również mogą się znaleźć w zwykłym koszu. To jednak tylko wyjątki potwierdzające znaną regułę.

Ciecze samochodowe

Wiele kierowców pamięta o poszczególnych częściach stałych samochodów, ale zapomina o cieczach. One również muszą być poprawnie zutylizowane i nie można ich wylać na trawnik czy najbliższej rzeki. Tak jak części KIA typu akumulator czy silnik mogą wyrządzić dużą szkodę w środowisku, tak samo duże szkody może wyrządzić najprostszy płyn hamulcowy. Zabronione jest ich wyrzucanie do zwykłego kosza, gdzie zmiesza się z resztą odpadów.

Cieczy samochodowe można pozostawić po prostu mechanikowi, który będzie wiedział jak je zutylizować. Wiele z płynów jest mieszanką kilku rodzajów cieczy, przez co ciężko je odpowiednio zaklasyfikować. Oleje można składać w PZONie, z kolei płyny chłodzące w punktach naprawy silników. Reszta zazwyczaj zużywa się w samochodach, ale część może pochodzić z uszkodzonych części. Należy wtedy zebrać taką ciecz do specjalnego pojemnika, przez co w żaden sposób nie przedostanie się do środowiska. Jeżeli mechanik ma odpowiednią wiedzę dotyczącą części samochodowych, bez problemu rozpozna dany rodzaj cieczy i zajmie się nią w bezpieczny sposób.