Dzieci
Jak zdobyć fundusze na plac zabaw w przedszkolu?

Jak zdobyć fundusze na plac zabaw w przedszkolu?

Jak zdobyć fundusze na plac zabaw w przedszkolu? W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się place zabaw, a w szczególności takie, które posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego w tym, że coraz większe grono osób jest zainteresowanych otwarciem własnego placu zabaw. Mając na względzie ten temat postanowiliśmy zaprezentować Państwu znacznie szerzej temat odnoszący się przede wszystkim do tego, w jaki sposób można skutecznie zdobyć fundusze na prowadzenie własnego placu zabaw. Zapraszamy!

Co należy rozumieć przez określenie atestu na plac zabaw?

Otóż, przez prowadzenie atestu na plac zabaw trzeba przede wszystkim rozumieć specjalny dokument, którego posiadanie poświadcza, iż dany plac zabaw jest w pełni bezpieczny dla wszystkich osób tam przebywających, ale oczywiście w szczególności w odniesieniu do dzieci, które korzystają z urządzeń do zabawy znajdujących się tam. Atest na plac zabaw jest w obecnej chwili wydawany wyłącznie przez jedną instytucję. A instytucją taką jest Centrum Kontroli Placów Zabaw. Centrum Kontroli Placów Zabaw jeszcze kilka lat temu w ogóle nie funkcjonowało. Otóż, instytucja ta została powołana dopiero w 2012 roku, kiedy to placów zabaw w Polsce przybywało i zauważało się, iż place zabaw, które już w naszym kraju funkcjonowały bardzo odchodziły od wszelkich norm bezpieczeństwa i bardzo często zaczęły zdarzać się w nich różnorodne wypadki.

Zobacz koniecznie:

Ile się czeka na wydanie atestu na plac zabaw?

Otóż, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wydanie atestu na plac zabaw to należy stwierdzić, iż cała procedura trwa nie dłużej niż trzydzieści dni. Bowiem pod dwóch tygodniach od złożenia wniosku w przedmiocie wydania takiego atestu możemy spodziewać się inspektora z Centrum Kontroli Placów Zabaw w celu zbadania, plac taki nadaje się do tego, aby taki atest otrzymać. Jeżeli opinia o placu zabaw będzie pozytywna to musimy nastawić się na to, że oczekiwanie na wydaniem nam atestu w formie papierowej może potrwać kolejne dwa tygodnie. Aczkolwiek w niektórych przypadkach okres oczekiwania trwa o wiele krócej. Wszystko zależy przede wszystkim o tego, do jakiego Centrum Kontroli Placów Zabaw się zgłosimy w przedmiocie wydania nam takiego dokumentu.

O czym należy pamiętać?

Podczas chęci uzyskania atestu na plac zabaw należy pamiętać o wielu kluczowych kwestiach. Do których należy zaliczyć przede wszystkim to, aby wszystkie urządzenia znajdujące się na placu zabaw nie posiadały niebezpiecznych elementów, jak również to, aby wszystkie urządzenia znajdujące się w takim miejscu posiadały wygodne siedzenia. Bowiem w chwili obecnej jest bardzo ciężko otrzymać taki dokument i są znane już przypadki, podczas których Centrum Kontroli Placów Zabaw odmówiło wydania atestu wyłącznie z powodu zbyt twardych siedzeń na urządzeniach przeznaczonych do zabawy przez dzieci. A więc, jak można w prosty sposób zauważyć, wszystkie wymagania określone przez tą instytucję są bardzo rygorystyczne i trzeba w pełni się do nich zastosować.

Czy uzyskanie atestu na plac zabaw jest bezpłatne?

Jak zdobyć fundusze na plac zabaw w przedszkolu?
Jak zdobyć fundusze na plac zabaw w przedszkolu?

Otóż, należy zaznaczyć, iż uzyskanie atestu na plac zabaw nie jest bezpłatne. Bowiem, jeżeli zależy nam uzyskaniu takiego dokumentu to powinniśmy liczyć się z zapłaceniem kwoty podczas składania wniosku w wysokości od 1 tysiąca do 2 tysięcy złotych. Oczywiście kwota ta będzie się wahać w zależności od tego, jak duży jest dany obiekt, na którym znajduje się dany plac zabaw. Trzeba też pamiętać o tym, iż kwota ta jest stosunkowo wysoka, ponieważ jej dana część idzie na poczet tego, że na nasz plac zabaw zostanie skierowany wyspecjalizowany inspektor, który będzie w stanie sprawdzić wszystkie elementy znajdujące się na placu zabaw i będzie w stanie w odpowiedni sposób stwierdzić, czy nasz plac zabaw zasługuje na przyznanie takiego atestu, czy też nie powinien go otrzymać. Oczywiście należy zaznaczyć również to, że jeszcze kilka lat temu miały miejsce różnorodne wyłudzenia takich certyfikatów. Aczkolwiek w chwili obecnej kontrole są prowadzone w bardzo skrupulatny sposób. W związku z tym nie ma mowy o jakichkolwiek pomyłkach podczas wydawania takiego dokumentu i należy w sposób odpowiedni do takiej przeprowadzanej kontroli się przygotować. Jest to tyle istotne, ponieważ jeżeli zdecydujemy się na złożenie wniosku o wydanie takiego certyfikatu, a nasz plac zabaw nie będzie spełniał wszystkich aspektów formalnych to musimy pamiętać o tym, że ponownie wnioskować o taki dokument będziemy mogli dopiero po upływie roku. Wszystkie przepisy prawne odnoszące się do tego aspektu zostały dlatego w taki rygorystyczny sposób określone, ponieważ chodzi tutaj w największej mierze przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci, które będą się bawiły na takim placu zabaw. A jak powszechnie wiadomo, w chwili obecnej rodzice są skłonni o wiele bardziej posyłać swoje dziecko na taki plac zabaw, który dysponuje odpowiednim certyfikatem bezpieczeństwa, niż na taki plac zabaw, który takiego dokumentu nie posiada. Trzeba też pamiętać, że szczególną uwagę na uzyskanie takiego atestu powinny przykładać przedszkola.