Koszulka, bluza lub spodnie, czy inna cześć garderoby jest dla nas bardzo istotna. Czasem wiele…
Kiedy wymienić opony na letnie
Kiedy wymienić opony na letnie – moment, w którym termometry pokazują po kilkanaście stopni jest momentem, gdzie wielu kierowców pomyśli o zmianie opon z zimowych na letnie. Jednak czy ten moment jest faktycznie odpowiednim okresem na zmianę opon? Zazwyczaj okres takich temperatur przypada to na okres marca i kwietnia. Jak wiadomo temperatur w kwietniu, a zwłaszcza w marcu, nie da się przewidzieć. Jednego dnia jest 12-15 stopni, by drugiego dnia temperatura spadła do 0 stopni. Takie niskie temperatury powodują, że letnie opony zmniejszają bezpieczeństwo jazdy.
Kiedy jest właściwy moment na zmianę opon?
Wśród ekspertów panuje opinia, że temperatura powyżej 7 stopni powoduje, że zimowe opony tracą swoje właściwości i przestają zapewniać właściwą trakcję. W takiej temperaturze letnie opony radzą sobie zdecydowanie lepiej niż zimowe. Inny bieżnik oraz inna mieszanka powoduje, że w warunkach gdy nawierzchnia jest sucha lub mokra przyczepność jest większa niż w przypadku opon zimowych. Ponadto letnie opony w takich warunkach pogodowych jak powyżej 7 stopni gwarantują, że jazda będzie stabilniejsza, zwłaszcza na zakrętach. Zużycie paliwa również się zmniejszy.
Zobacz również:
Jak już wyżej wspomniałem, marzec i kwiecień – pomimo wysokich temperatur – nie są dobrymi miesiącami na zmianę opon ze względu na niestabilną pogodę i częste spadki temperatury poniżej 7 stopni. Powoduje, to że letnie opony nie są w stanie zagwarantować tak komfortowej i bezpiecznej jazdy jak gdyby temperatura nie spadała poniżej 7 stopni. Często bywają sytuacje, że w tym okresie potrafią się jeszcze pojawić ataki zimy i spadki temperatur poniżej 0 stopni. Spowoduje to, że na drodze pojawi się się lód oraz możliwa gołoledź. Jazda w takich warunkach na letnich oponach generuje bardzo duże niebezpieczeństwo dla innych oraz zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Z tego powodu zmiana opon zimowych na letnie na przełomie marca i kwietnia nie jest dobrym pomysłem. Najczęściej w maju temperatury się utrzymują powyżej 7 stopni, dlatego też ten miesiąc wydaje się znacznie bardziej odpowiedniejszy na zmianę opon. Nie ma jednak jednoznacznej i zawsze prawidłowej odpowiedzi kiedy zmienić opony. Jeśli np. musisz udać się w dłuższą trasę np. w marcu to lepiej to zmienić opony na letnie, jeśli prognozy pogody będą pokazywać temperatury powyżej 7 stopni. Ponadto w wiosnę nocami często temperatura spada do wartości w okolicach 0 stopni, a nawet poniżej. Z tego względu, jeśli jeździsz często po zmroku, to zdecydowanie nie polecam zmieniać opon na letnie w tym okresie. Wjechanie na letnich oponach na lód może być skrajnie niebezpieczne i doprowadzić do groźnego poślizgu.
Zimowe opony w lecie?
Tak samo jak, jazda na letnich oponach w zimę jest niebezpieczna, tak samo jazda na zimowych oponach w lecie może stwarzać zagrożenie. Przy bardzo wysokich temperaturach może się stać bardzo niebezpieczna. Opona zimowa w takich warunkach radzi sobie znacznie gorzej niż opona letnia. Mieszanka zimowa traci wtedy swoje właściwości. Ponadto w czasie deszczu opona zimowa gorzej odprowadza wodę niż letnia, przez co też jest łatwiej wpaść w poślizg. Abstrahując od bezpieczeństwa jazdy, posiadanie zimowych opon w lecie jest też znacznie mniej ekonomiczne. Miękka opona przystosowana do warunków zimowych podczas wysokich temperatur znacznie szybciej się ściera. Szybsza eksploatacja opony doprowadza do częstszej konieczności kupowania nowych opon. Ponadto zimowa opona w lecie ma wpływ na jakość jazdy, jej komfort oraz bezpieczeństwo. Brak zmiany na opony przystosowane do wysokich temperatur może spowodować pogorszenie hamowania, gorszą przyczepność oraz to, że śliska nawierzchnia stanie się dużo bardziej niebezpieczna.
Skoro o wymianie opon mowa…
Kiedy nadchodzi moment, że opona się zużywa i powinniśmy ją zmienić? Wszystko zależy od 2 parametrów. Pierwszy z nich to głębokość bieżnika. Fabrycznie nowe opony mają zazwyczaj od 6,5mm do 8mm bieżnika. Polskie przepisy zezwalają na minimalną głębokość bieżnika podczas jazdy do 1,6mm. Trzeba jednaj zaznaczyć, że taka głębokość może spowodować, że jazda będzie znacznie bardziej niebezpieczna. Wiele ekspertów uważa nawet, że jest to wartość krytyczna i skrajnie niebezpieczna. Tak niska głębokość powoduje, że odprowadzanie wody nie jest na odpowiednim poziomie, co zwiększa ryzyko poślizgu. Dodatkowo znacznie wydłuża się droga hamowania.
Drugim parametrem, który powinien świadczyć o zmianie opony jest jej wiek. Dobrej jakości opony powinny wytrzymywać 10 lat. Po tym okresie guma traci swoje właściwości. Powinniśmy wtedy zmienić oponę, nawet jeżeli głębokość bieżnika jest na odpowiednim poziomie. Producenci zaznaczają, że po takim okresie opona jest wręcz niezdatna do użytku. Nie powinniśmy z niej w ogóle korzystać. Guma w takim wieku twardnieje, co znacznie zmniejsza się przyczepność oraz nie trzyma kierunku jazdy. Trzeba też zaznaczyć, że bardziej budżetowe opony mogą mieć okres wytrzymałości znacznie krótszy niż 10 lat. Zdarzają się modele z okresem przydatności do 6 lat. Na każdej oponie powinna być wytłoczona data jej produkcji, jeśli nie jesteśmy pewni ile czasu mamy już nasze opony.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |