Budownictwo
Kostka brukowa

Kostka brukowa

Dawniej kostka brukowa kojarzyła nam się z chodnikami. Była ona wykorzystywana jedynie przy inwestycjach publicznych, dziś stawiają na nią również i klienci prywatni. Coraz częściej właśnie kostka gości na naszych podjazdach do garażu czy do bramy, wykorzystywana jest ona na parkingu przydomowym, do stworzenia tarasu, jako ścieżka w ogrodzie. Różnorodność dostępnych propozycji sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient jest w stanie dopasować do siebie idealne, jak najlepsze rozwiązanie. Najważniejsze jest tylko to, by wybrać dobry jakościowo materiał, który będzie nam odpowiadał wizualnie, a także zatrudnić fachowców, którzy będą w stanie uporać się z założeniem takiej kostki na konkretnym terenie. 

 

Popularność kostki brukowej

Z całą pewnością kostka brukowa stanowi bardzo dobry wybór absolutnie dla wszystkich inwestorów prywatnych. Jeśli chcemy utwardzić daną nawierzchnię i nadać jej niezwykle ciekawego wyglądu, to na pewno właśnie ona będzie stanowiła opcję doskonałą pod każdym względem. Skąd ta popularność? Jest ona związana między innymi z wytrzymałością i trwałością kostki, a do tego i z jej niezwykłymi efektami wizualnymi. Co więcej, nie kosztuje ona miliona monet, co powoduje, że stać na nią każdego. Wykończenie przestrzeni przydomowej odgrywa bardzo ważną rolę. Wielu ludzi zastanawia się nad tym, czym wyłożyć taras, co sprawdzi się przed wjazdem do garażu czy jaka ścieżka będzie dobrym wyborem od drzwi do furtki. W każdym z tych zastosowań, to właśnie kostka brukowa stanowi bardzo dobry wybór absolutnie dla każdego klienta. Najważniejsze jest dobrać stosowne rozwiązanie, postawić na sprawdzoną ekipę budowlaną, a następnie przedstawić swój projekt wykonania takiej kostki w danej przestrzeni. Jeśli wszystko przebiegnie dobrze, efekt końcowy na pewno będzie zadowalający absolutnie dla wszystkich odbiorców.

Zobacz także:

 

Kostka brukowa i jej podział

Kostkę brukową można podzielić na różne rodzaje, zarówno w zależności od rodzaju materiału, jak również i od sposobu obróbki. Wyróżnić możemy więc kostkę przemysłową, jak również i szlachetną. Ta pierwsza jest stosunkowo tania i najczęściej wybierana do przestrzeni publicznych. Doskonale sprawdzi się jako chodnik czy też parking. Wiadomo przecież, że władze miasta szukają zawsze jak największych oszczędności, a więc niebywale ważną rolę odgrywa to, by postawić na sprawdzone rozwiązania w niskiej cenie. W przypadku jednak klientów prywatnych, bez wątpienia bardzo duże znaczenie ma kostka brukowa szlachetna. To właśnie na nią stawia większość. Ona dostępna jest w bogatej gamie kolorów, jak również i kształtów, co powoduje, że pod względem walorów estetycznych, nie ma ona sobie absolutnie równych. Stawiają na nią klienci poszukujący rozwiązania do zastosowania wokół swoich biur, gabinetów, firm czy też prywatnych posesji. Choć kosztuje ona zdecydowanie więcej, to jak najbardziej jest w stanie spełnić potrzeby dosłownie wszystkich klientów. W przypadku z kolei podziału kostki na surowiec z jakiego jest on wykonany, wybrać możemy tutaj trzy rodzaje kostek. Pierwsza to betonowa. Jest ona klasyczną, prostą i tanią opcją, która charakteryzuje się niezwykle dużą wytrzymałością, jak również i mocą. Można wykorzystać ją na przykład na podjazdach, na ścieżkach czy w ogrodzie. Dostępna jest w wielu kształtach i może mieć różną grubość, którą należy dopasować do konkretnego miejsca, by była jak najbardziej wytrzymałą konstrukcją na lata. Drugą opcją jest kostka kamienna, która cechuje się przede wszystkim oryginalną, doskonałą stylistyką. Do takich kostek kamiennych zalicza się przede wszystkim kostka brukowa granitowa, która wykorzystywana jest najczęściej. Sprawdza się ona przede wszystkim przy tworzeniu tarasów. I trzecim rozwiązaniem jest kostka z kamieni polnych. Jest to stylowe rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim na bruku zabytkowym. Można uzyskać dzięki takim kamieniom bardzo ciekawy, oryginalny wygląd. I choć ułożenie takiej kostki nie jest zadaniem łatwym, to w efekcie finalnym potrafi to zaskoczyć i zadowolić absolutnie każdego. Taka kostka brukowa jest stosunkowo droga, ale efekt jest piorunujący.

 

Współpraca z odpowiednią firmą

Patrząc na koszta związane z układaniem kostki brukowej, tak naprawdę sam materiał kosztuje nas blisko 30% całości inwestycji. Jeśli chodzi o pozostałe koszta, na te 70% składa się dowóz materiału na miejsce pracy, zakup pozostałych elementów, a także koszt robocizny danej inwestycji. Wiadomo, iż każda firma oczekuje innych kosztów, dlatego też ważne jest to, by sprawdzić, porównać i wybrać takie rozwiązanie, które będzie po prostu najlepsze dla danej inwestycji. Jedno jest pewne, jeśli postawimy na dobry materiał, a do tego wybierzemy sprawdzoną ekipę fachowców, to na pewno taka inwestycja okaże się być bardzo dobrym wyborem dla każdego. Zainwestowane w takie rozwiązanie pieniądze, nie okażą się być wówczas wyrzuconymi w błoto.