Hobby
Nurkowanie co trzeba wiedzieć

Nurkowanie co trzeba wiedzieć

Nurkowanie jest to pasja, którą zaraża się coraz większa grupa ludzi. Oczywiście jest to również bardzo wspaniały sport, ale trzeba pamiętać o tym, że nurkowanie może być również niebezpieczne. Nie każdy, kto chce nurkować, zdaję sobie z tego sprawę, a jeszcze mniej zdajemy sobie sprawę z tego, jak nurkowanie może być sprawą złożoną oraz jak dużo wiedzy potrzeba do tego, aby nurkować bezpiecznie. W szczególności, jeżeli chcielibyśmy nurkować na przykład z butlą z tlenem na znacznych głębokościach. Omówimy sobie ten temat. Nurkowanie co trzeba wiedzieć, aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Po pierwsze szkolenie

kurs nurkowania dla początkujących Szczecin
kurs nurkowania dla początkujących Szczecin

Temat nurkowania w zasadzie pojawia się zawsze wtedy, kiedy planujemy wyjazd na przykład do popularnych miejscowości wypoczynkowych, położonych oczywiście na południu Europy lub na przykład w północnej Afryce. Mamy tutaj na szczególnym względzie wybrzeże Chorwacji oraz Morze Czerwone, nad którym leżą kurorty położone w Egipcie. Są to chyba dwa najbardziej popularne kierunki wakacyjnych zagranicznych podróży Polaków. Możemy jeszcze oczywiście do tego grona zaliczyć Turcję oraz Grecję. Nurkowanie powraca zawsze wtedy, ponieważ w takich akwenach, możemy, chociaż pływać z rurką, za pomocą której oddychamy i podziwiać podwodne krajobrazy. Nie ma to oczywiście zbyt dużego związku z nurkowaniem w ujęciu najbardziej tradycyjnym, ale coraz większe grono ludzi, najczęściej po jednym lub dwóch wyjazdach, kiedy to pływa sobie z rurką, pragnie przeżyć nieco mocniejsze wrażenia oraz chce, zobaczyć więcej. Pierwszą sprawą, o której powinniśmy pamiętać, jest to, że zanim zaczniemy nurkować, powinniśmy przejść szkolenie nurkowe. Nawet jeżeli chcemy nurkować jednorazowo, w bezpiecznym akwenie i na niedużą głębokość, to po pierwsze musimy przejść przynajmniej podstawowy kurs nurkowania dla początkujących i musimy oczywiście również nurkować z instruktorem. W przeciwnym wypadku niestety, ale sami prosimy się o kłopoty. Jeżeli natomiast chcemy rozwijać swoje umiejętności, to musimy udać się do szkoły nurkowej, gdzie odbędziemy podstawowy kurs na nurka oraz z czasem również kursy nurkowe, dla coraz bardziej zaawansowanych.

Czego możemy dowiedzieć się na kursie płetwonurkowania?

Nurkowanie co trzeba wiedziećNa podstawowym kursie płetwonurkowania, dowiemy się przede wszystkim wielu ciekawych rzeczy, chociażby o podstawowym sprzęcie, który jest wykorzystywany w nurkowaniu. Mowa tutaj jest, chociażby o takich prostych rzeczach, do których nie przywiązujemy zbytniej wagi, czyli do maski nurkowej, płetw, czy na przykład tego, że powinniśmy posiadać nóż nurkowy. Ostatnio wymieniona pozycja, oczywiście dla niektórych może być zaskakująca, tym bardziej że mało kto w ogóle myśli o tym, że jeżeli nurkujemy, powinniśmy mieć ze sobą nóż. Nóż taki jest to jednak kwestia zdecydowanie naszego bezpieczeństwa i nie ma tutaj mowy o tym, że będziemy za pomocą takiego noża walczyć, z podwodnymi drapieżnikami. Tak naprawdę nóż nurkowy zabezpiecza nas przed zaplątaniem się w różnego rodzaju roślinność, wodorosty lub porzucone sieci rybackie. Nóż w zasadzie nie tyle chroni nas przed zaplątaniem się ile za pomocą takiego noża, możemy się oswobodzić w przypadku problemów. W większości miejsc na świecie, nurkowanie w otwartym akwenie bez noża nurkowego jest całkowicie zabronione. Kolejna kwestia właśnie dotyczy na przykład sprzętu takiego jak płetwy czy maski. Na to również nie do końca zwracamy uwagę. Dla osoby od początkującej płetwy powinny być miękkie, natomiast maska powinna być wykonana ze szkła hartowanego, ponieważ zapewnia dobrą oraz ostrą widoczność pod wodą. Większość osób, szczególnie takich, które nie odbywały kursu dla płetwonurków, najczęściej używa masek plastikowych, ponieważ są dużo tańsze.

Podnoszenie kwalifikacji

Jeżeli załapiemy bakcyla nurkowania i chcielibyśmy zająć się bardziej tym sportem, to musimy pamiętać o tym, że powinniśmy podnosić swoje kwalifikacje, odbywając wiele kursów i szkoleń, które kończą się egzaminem, a po pozytywnym zdaniu egzaminu, otrzymujemy odpowiedni certyfikat. Musimy wiedzieć o tym, że jeżeli będziemy w wielu miejscach na świecie chcieli nurkować, to będziemy musieli taki certyfikat pokazać. Certyfikaty potwierdzają bowiem to, że mamy odpowiednie umiejętności do tego, aby w akwenie o danej trudności nurkować. Zabezpiecza to zarówno nas, jak i osoby, które na przykład wydają zezwolenia na nurkowanie w niektórych miejscach przed tym, że możemy zrobić sobie krzywdę, bądź nawet zginąć, z tego powodu, że nie posiadaliśmy odpowiedniego doświadczenia w danej materii. Każdy odpowiedzialny nurek na szkolenia poświęca naprawdę bardzo dużo czasu. Warto pamiętać, że jeżeli na przykład ktoś oferuje nam kurs nurkowy i reklamuje się, że w bardzo krótkim czasie pozwoli nam osiągnąć wysoki stopień umiejętności, dodatkowo poświadczony certyfikatem, to powinniśmy mieć tak naprawdę dużą dozę ostrożności co do takich kursów, ponieważ co prawda możemy dostać certyfikat, ale wcale to nie oznacza, że będziemy mieli umiejętności na tyle duże, że pozwolą nam na bezpieczne nurkowanie na przykład w podwodnych jaskiniach.