Budownictwo
Piankowa izolacja dachu

Piankowa izolacja dachu

Piankowa izolacja dachu: Polska ma łagodny klimat, co oznacza, że ​​lata są stosunkowo ciepłe, a zimy mroźne. Z tego powodu izolacja domu jest bardzo ważna – zapewnia odpowiednią izolację bez względu na pogodę, z jaką mamy do czynienia.

Co to jest pianka poliuretanowa? Jakie rodzaje pianek poliuretanowych można wyróżnić? Jakie są właściwości pianki poliuretanowej? Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie dachu pianką poliuretanową? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wątpliwości wszystkich czytelników.

Co to jest pianka poliuretanowa?

Jednym z najważniejszych zadań każdego budynku mieszkalnego jest ochrona go przed zimnem na zewnątrz. Warto jednak zauważyć, że tradycyjne materiały budowlane mogą okazać się niewystarczające, powodując konieczność zastosowania materiałów izolacyjnych. Właściwa izolacja nie tylko wpływa na komfort codziennego życia, ale także gwarantuje ponadprzeciętne oszczędności. Eksperci w tej dziedzinie doszli do wniosku, że prawidłowo wykonana konstrukcja może zaoszczędzić do 50% kosztów, które w innym przypadku poniosłoby się na ogrzewanie budynku. Ocieplenie dachu pianką poliuretanową jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ materiał ten ma zadowalające parametry. Warto podkreślić, że dzięki niemu ocieplić można niemal każdy budynek – zarówno nowy, jak i starszy. Najpopularniejszą metodą nakładania tej pianki jest bezpośredni natrysk – tego typu prace powinien wykonać specjalista, który ma nie tylko doświadczenie, ale również odpowiedni sprzęt.

Jakie rodzaje pianek poliuretanowych można wyróżnić?

Piankowa izolacja dachu
Piankowa izolacja dachu

Wiemy już, jak ważna jest izolacja piankowa dachów i jakich materiałów użyć do tego celu. Teraz warto dowiedzieć się więcej o tym, jakie rodzaje baniek można wyróżnić. Otóż ​​najpopularniejsza jest komórka otwarta – swoją formą przypomina strukturę gąbki. Pianka charakteryzuje się lekkością i oddychalnością, zapewniając jednocześnie ponadprzeciętną izolację termiczną. Może być stosowany tam, gdzie zwykle układana jest wełna mineralna. Pianka otwartokomórkowa jest elastyczna, dzięki czemu docieplenie dachu pianką nie stanowi problemu. Nie należy go stosować, jeśli zawartość wilgoci jest stosunkowo wysoka.

Drugi to pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach. Wyróżnia się zamkniętymi drobnymi pęcherzykami powietrza. Stosuje się go tam, gdzie jakiś czas temu położono styropian. Jest lekki, gwarantując jednocześnie zadowalający poziom izolacji termicznej. Dodatkowo jest wodoodporny – płyn ma współczynnik wchłaniania 1%. Za każdym razem, gdy zdecydujesz się na piankę zamkniętokomórkową, należy ją zastosować w konkretnym projekcie docieplenia.

Jakie są właściwości pianki poliuretanowej?

Izolacja dachu pianką to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Wiąże się to bezpośrednio z właściwościami tego materiału, czyli to, że parametry są doskonałe, a sposób użycia nie jest najtrudniejszy. Pianka może być stosowana w ekstremalnych temperaturach od -50 stopni do nawet 130 stopni Celsjusza. Doskonale radzi sobie z izolacją termiczną, jednocześnie posiadając niską przewodność cieplną. Pianka poliuretanowa to niemalże gwarancja izolacji akustycznej. Ponadto jest nieszkodliwy dla naszego zdrowia, łatwy w montażu i obróbce, przepuszcza powietrze i nie sprawia problemów w transporcie. Materiał ma trzy poziomy palności i jest odporny na grzyby, pleśń i dyfuzję pary wodnej lub oparów chemicznych. Z powodzeniem można go pokryć lakierem lub farbą, w skrajnych przypadkach – laminacją.

Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie dachu pianką poliuretanową?

Nie bez powodu izolacja pianką w dachach stała się tak powszechnym zjawiskiem. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet, o których na pewno warto wspomnieć. Po pierwsze, izolacja skutecznie chroni nas przed utratą ciepła, podobnie jak ogrzewanie latem. Trwałość tego materiału to co najmniej 25 lat. Pianka poliuretanowa jest bezpieczna dla środowiska i ludzi, a jednocześnie nie wydziela zapachu. Z jego pomocą możemy nawet uszczelnić te miejsca, które na pierwszy rzut oka są niedostępne. Pianka bardzo szybko twardnieje, a dodatkowo posiada dobrą przyczepność do wszystkich rodzajów powierzchni. Aplikacja nie zajmuje dużo czasu. Izolacja chroni konstrukcje wykonane z metalu przed korozją oraz zabezpiecza drewno przed pleśnią i grzybem. Pianka PUR przyczynia się również do poprawy jakości powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.