Transport
Pomoc drogowa

Pomoc drogowa

Pomoc drogowa: niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których pomoc drogowa jest niemalże obowiązkowa. Jedną z częściej realizowanych usług jest holowanie auta, które wykorzystywane jest w przypadku wielu przykrych incydentów na drodze. Od czego powinniśmy rozpocząć holowanie samochodu? W jaki sposób powinniśmy poprawnie holować pojazd?

O jakich przepisach Kodeksu drogowego powinniśmy pamiętać? Jak odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku? Co robić w przypadku zatrzaśnięcia kluczyka w samochodzie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Od czego powinniśmy rozpocząć holowanie samochodu?

Na drodze zdarzają się sytuacje, w których nasz samochód całkowicie odmawia posłuszeństwa. Wówczas bardzo często dochodzi do zjawiska, w którym niezbędna jest pomoc drogowa. Możliwe jest skorzystanie z usług pomocy drogowej. Alternatywnym, równie popularnym rozwiązaniem jest holowanie samochodu na własną rękę. Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, każdorazowo powinniśmy pamiętać o tym, by zadbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również pasażerów. W pierwszej kolejności powinniśmy zjechać na pobocze. Kluczowe jest również odpowiednie zabezpieczenie miejsca za pośrednictwem trójkąta ostrzegawczego. Podczas tej czynności każdorazowo należy pamiętać o kamizelce odblaskowej- tym bardziej, jeśli jest po zmroku. Następnie należy wezwać pomoc- poprośmy kogoś o holowanie czterokołowca. Niestety jeśli do przykrego incydentu doszło na autostradzie, wówczas jedyną możliwą opcją jest pomoc drogowa, bowiem holowanie na autostradzie jest niezgodne z prawem. Niezastosowanie się do przepisów może skutkować poniesieniem poważnych konsekwencji.

W jaki sposób powinniśmy poprawnie holować pojazd?

Nie da się ukryć, że samodzielne holowanie samochodu wymaga od nas posiadania należytej wiedzy. Kluczowe jest, by w sposób poprawny zamocować hak holowniczy. Pod żadnym pozorem nie należy przyczepiać samochodu do zderzaka, wahaczy lub innych elementów, które związane są z podwoziem. Najczęściej haki wkręcane są w otwory, które są do tego przeznaczone. Pomoc drogowa to bardzo poważne przedsięwzięcie. Pamiętajmy o tym, że podczas holowania lina powinna być napięta. Samochód holujący hamuje z mniejszą siłą. Nie zapominajmy o tym, by poruszać się jedynie prawym pasem. Nie zaleca się holowania czterokołowca z zawieszeniem hydropneumatycznym, z automatyczną skrzynią biegów, z napędem elektrycznym bądź napędem hybrydowym. Co godne podkreślenia- pojazd holujący powinien być kierowany przez kierowcę, który posiada większe umiejętności. 

O jakich przepisach Kodeksu drogowego powinniśmy pamiętać?

Pomoc drogowa
Pomoc drogowa

Pomoc drogowa w postaci holowania samochodu to bardzo częste zjawisko. Pamiętajmy jednak o tym, że wszelkie czynności powinny być wykonywane zgodnie z przepisami, które nas obowiązują. Kluczowe są dozwolone prędkości – 60 km/h w terenie niezabudowanym i 30 km/h w terenie zabudowanym. Samochód holujący musi zastosować światła mijania. Połączenie pomiędzy czterokołowcami musi być solidne i zabezpieczone. Jeśli chodzi o holowanie na giętkim połączeniu, to wymaga ono przynajmniej dwóch sprawnych układów hamulcowych. Do sztywnego połączenia wystarczający jest jeden sprawny układ. Pomiędzy pojazdami powinna zostać zachowana należyta odległość, przynajmniej 3 metry w przypadku połączenia sztywnego i 4 metry w przypadku połączenia giętkiego. Pomoc drogowa w postaci holowania jest zabroniona na autostradzie.

Jak odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku?

Pomoc drogowa w wielu przypadkach wzywana jest do wypadków drogowych. Każdorazowo powinniśmy jednak pamiętać, że zanim specjaliści pojawią się na miejscu, to w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku. Mowa oczywiście o zastosowaniu trójkąta ostrzegawczego. Dopiero później możemy wyczekiwać na przyjazd firmy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to wezwijmy policję. Gdy uczestnik wypadku jest ranny, to naszym obowiązkiem jest powiadomienie karetki. Istotne jest, by dokładnie informować o tym, w jakim miejscu się znajdujemy. Określamy nazwę miejscowości, którą mijaliśmy, kierunek jazdy, a także dane, które znajdują się na słupkach kilometrażowych. Pamiętajmy o podaniu danych osobowych i numeru telefonu.

Co robić w przypadku zatrzaśnięcia kluczyka w samochodzie?

Problem zatrzaśnięcia kluczyka w samochodzie dotyczy głównie starszych pojazdów. Może się to jednak zdarzyć również w pojazdach, które posiadają bezkluczykowy system dostępu. W takich sytuacjach niezbędna okaże się pomoc drogowa. Oczywiście możemy uszkodzić szybę lub zaciągnąć pojazd do mechanika – ale jest to bardzo kosztowne i problematyczne. Nie zawsze posiadamy pod ręką zapasowy kluczyk. Najbardziej wygodna jest jednak usługa otwierania samochodu w sposób awaryjny. Jest to metoda bezinwazyjna. Samodzielne dłubanie w zamku może jednak doprowadzić do poważnych uszkodzeń, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.