Marketing i reklama
Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron – jak nauczyć się pozycjonować? Pozycjonowania stron internetowych z  zwykle podejmują się specjaliści do spraw SEO, którzy posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Chcąc zostać jednym z nich, musimy podjąć pewne kroki, które przybliżą nas do tego zawodu. Jak nauczyć się pozycjonować strony www?

Samodzielna nauka SEO – jak zacząć?

Skuteczne SEO
Skuteczne SEO

Na początek zastanówmy się, dlaczego pozycjonowanie stron internetowych cieszy się tak dużą popularnością wśród osób, które myślą nad tym, co chcą robić w przyszłości bądź nad przebranżowieniem się? Otóż jest to dziedzina interdyscyplinarna, która wymaga holistycznego podejścia. Specjalista do spraw SEO musi posiadać wiedzę techniczną, jednak bardzo ważny jest również zmysł estetyczny i umiejętność logicznego myślenia. Większość osób, które zawodowo chciałyby zająć się pozycjonowaniem witryn www, zaczyna od samodzielnej nauki.

Jak się do niej przygotować? Przede wszystkim musimy wyposażyć się w niezbędne materiały naukowe, a więc zdobyć książki czy czasopisma branżowe. Można je zakupić w księgarniach internetowych bądź stacjonarnych. Ważne, aby były wydane w ostatnim czasie, bowiem trendy w pozycjonowaniu zmieniają się w bardzo krótkich okresach. Możemy korzystać także z filmów instruktażowych bądź webinarów. Wiele osób bierze udział w wykładach, które organizowane są przez specjalistów do spraw SEO w ramach promocji.

Niemniej jednak najważniejszym aspektem jest w tym przypadku czas. Musimy wygospodarować go całkiem sporo, aby pozyskać wiedzę. Nie wystarczy uczyć się 15 minut dziennie – tutaj potrzeba co najmniej 2-3 godzin kilka razy w tygodniu. Ustalmy więc, w jakie dni możemy się uczyć, tak aby nikt nam nie przeszkadzał i nie wymagał od nas wykonywania obowiązków domowych czy zawodowych. Pobieżna nauka nie jest efektywna, za to może spowodować, że nie będziemy potrafili usystematyzować sobie kolejnych wiadomości. 

Czy nauka we własnym zakresie może być efektywna?

Pozycjonowanie stron
Pozycjonowanie stron

Wielu specjalistów do spraw SEO  zdobywało wiedzę we własnym zakresie. Niemniej jednak pozostaje pytanie, czy samodzielna nauka rzeczywiście jest efektywna? Tak, jednak wymaga ona od nas odpowiedniego podejścia i przede wszystkim dużej dyscypliny. Nie sposób uczyć się kilka razy w miesiącu i osiągnąć oczekiwane efekty. Nie możemy również rozwlekać nauki w czasie.

Najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie konkretnego planu, który będziemy krok po kroku realizować. Ponadto, musimy wyposażyć się w dobrej jakości materiały, które będą napisane zrozumiałym językiem. Czy samodzielna nauka jest dla każdego? Otóż nie, bowiem ta metoda nie sprawdza się w przypadku osób, które nie są zdyscyplinowane i nie potrafią we własnym zakresie zmusić się do pracy. Co więcej, niektórzy chcą przerabiać materiał od podstaw, z pomocą nauczyciela. W ich przypadku samodzielna nauka również nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kurs pozycjonowania stron internetowych – czy warto z niego skorzystać?

agencja SEO Warszawa
agencja SEO Warszawa

Alternatywą dla samodzielnej nauki pozycjonowania stron internetowych jest uczęszczanie na specjalistyczny kurs. Dedykowany jest on osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pozycjonowaniem, choć istnieją też kursy na poziomie zaawansowanym. Szkolenia często odbywają się online, kursanci natomiast otrzymują materiały, do których mają dostęp przez całą dobę. Co dają kursy pozycjonowania stron www? Przede wszystkim pozwalają od podstaw zapoznać się z tą tematyką, a także rozwiać wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się w trakcie samodzielnej nauki. Ponadto, szkolenia z zakresu pozycjonowania dedykowane są osobom, dla których nauka we własnym zakresie jest zbyt wymagająca bądź nie rozumieją oni tematu na tyle, aby wgłębić się w poszczególne zagadnienia.

Co istotne, kursy na specjalistę do spraw SEO powinny być prowadzone przez profesjonalistów. Oznacza to, że nauczycielami muszą być przede wszystkim praktycy – osoby, które na co dzień wykonują przeróżne zlecenia w tym zakresie. Pamiętajmy, że samo ukończenie kursu nie sprawi, że będziemy dobrymi specjalistami. Wręcz przeciwnie – na naukę musimy poświęcić sporo czasu, ważne jest również ciągłe doskonalenie posiadanych umiejętności. Z drugiej strony, ukończenie szkolenia może być swego rodzaju atutem na rynku pracy, bowiem dobrze prezentuje się w życiorysie. Samodzielnej nauki nie jesteśmy w stanie udokumentować, tymczasem certyfikat ukończenia kursu możemy okazać przyszłemu pracodawcy.

Studia z zakresu pozycjonowania stron www?

Kandydaci na specjalistów do spraw SEO mogą też skorzystać z oferty studiów podyplomowych w zakresie pozycjonowania stron internetowych. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że o wiele efektywniejsze okazują się kursy – to na nich zdobywa się wiedzę praktyczną, podczas gdy na studiach nacisk kładziony jest głównie na teorię. Pamiętajmy, że kurs mogą podjąć osoby bez wykształcenia wyższego, natomiast studia podyplomowe skierowane są do absolwentów przynajmniej pierwszego stopnia studiów wyższych. Różnica jest również w czasie trwania – kurs możemy ukończyć w 2 miesiące, podczas gdy studia trwają minimum rok.