Marketing i reklama
Sitodruk na ubraniach

Sitodruk na ubraniach

Koszulka, bluza lub spodnie, czy inna cześć garderoby jest dla nas bardzo istotna. Czasem wiele osób nie może znaleźć koszulki czy bluzy, która stylem pasowałaby do naszego charakteru, zainteresowań, czy po prostu nam się nie podoba. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest wykonanie koszulki według własnego pomysłu. Tego typu projekty wymagają wykonania nadruku, który jest naszym własnym projektem. Przyjrzyjmy się temu tematowi, szczególnie w kontekście tego, co potrzebujemy, aby samodzielnie wykonać sitodruk na ubraniach.

Sitodruk na ubraniach – samodzielne wykonanie ramki

Sitodruk na ubraniachWykonanie sitodruku, a przynajmniej pierwszych dość prostych wzorów nie wymaga wykorzystania drogich oraz zaawansowanych urządzeń. Podstawową sprawą w kwestii wykonania sitodruku na ubraniach jest posiadanie siatki, która jest naszą matrycą do wykonywania odbitek. Sito możemy wykonać sami lub kupić już gotowe. Nie jest to znaczący wydatek, ale wiele osób chciałoby wykonać sitodruk samodzielnie od początku do końca, dlatego warto powiedzieć, co jest potrzebne do wykonania własnej ramki. Do wykonania matrycy, za pomocą której wykonamy sitodruk na ubraniach, potrzebujemy ramki drewnianej lub aluminiowej, matrycy, czyli siatki (do prostego sitodruku wystarczy tania firanka) oraz czegoś do połączenia siatki z ramką. W niektórych przypadkach ramkę również chcemy wykonać samodzielnie. W tym celu potrzebujemy kątowników drewnianych lub aluminiowych. Ważne jest, aby siatka na ramce była maksymalnie napięta. W kupnych sitach siatki są mocno po napinane. W sicie własnej roboty siatka nie będzie tak mocno napięta, ale w zupełności wystarczy do wykonania pierwszych prostych projektów.

Sitodruk na ubraniach – klisza i jej wyświetlanie

Następnie będziemy potrzebowali tak zwanej kliszy, czyli nośnika, za pomocą którego nasz wzór zostanie przeniesiony na matrycę. Kliszę możemy wykonać, drukując wzór na kalce technicznej na drukarce, lub kreśląc go ręcznie na kalce za pomocą tuszu kreślarskiego. Drukować wzory możemy również na foli do drukarek laserowych, ale nie jest to zawsze wymagane. Wyświetlanie wzoru na matrycy najlepiej jest realizować za pomocą mocnej lampy UV. Oczywiście istnieją lepsze i dokładniejsze metody, ale w warunkach domowych lampa UV jest wystarczająca. Użycie droższych źródeł niekoniecznie wpłynie w znaczący sposób na końcowy efekt. W naszej domowej produkcji sitodruku na ubraniach będziemy potrzebowali również dużej ilości wody, do tego, aby wypłukiwać emulsję światło utwardzalną z sita. W tym celu najlepiej jest wyposażyć się w spryskiwacz ciśnieniowy ręczny, a jeśli skala naszej produkcji wzrosłaby, mała myjka ciśnieniowa, doskonale zda egzamin. Do wykonania sitodruku będzie nam potrzebne również opalarka oraz deseczka lub tektura do oddzielenia strony przedniej i tylnej koszulki.

Sitodruk na ubraniach, a alternatywne technologie

Sitodruk uchodzi za jedną z najlepszych technik, jeśli idzie o przenoszenie grafiki na tkaninę. Nie oznacza to oczywiście, że jest to jedyna technologia. Największą konkurencją dla sitodruku jest obecnie technika bezpośredniego druku cyfrowego na tkaninie. Druk cyfrowy ma swoje wady i zalety, podobnie zresztą jak sitodruk. Powszechnie w przekonaniu konsumentów sitodruk jest zdecydowanie lepszą metodą. Druk cyfrowy był zawsze oceniany jako mniej trwały oraz jakościowo gorszy. Kiedyś faktycznie tak było, ale obecnie technologia druku cyfrowego na tyle się poprawiła, że pod kątem jakości wydruku, barw i trwałości nie odbiega znacząco od sitodruku. Jakie więc są różnice? Patrząc się pod kątem wykonywania prostych projektów w domu lub hobbystycznego wykonywania koszulek dla własnego użytku, drukowanie jest nieopłacalne, głównie dlatego, że do jego wykonania musimy zakupić profesjonalną drukarkę. Ceny takich drukarek rozpoczynają się od czterech tysięcy złotych, dlatego do użytku hobbystycznego jest to wydatek dość znaczący. Zabawy z drukowaniem również jest mniej. Sitodruk analogicznie jest tańszy i zapewnia nam więcej zajęcia i zabawy. Inaczej jednak sprawa ma się, kiedy spojrzymy na temat drukowania czy sitodruku na ubraniach pod kątem prowadzenia biznesu. Sitodruk jest metodą, do której wykonania musimy mieć osobne matryce do każdej grafiki, jaką chcemy wykonać. Zrobienie matrycy pochłania czas oraz środki, dlatego metoda sitodruku jest opłacalna wtedy, kiedy realizujemy duże zamówienia. Wtedy zresztą cena może być konkurencyjna. Drukarka do nadruków cyfrowych sprawdza się najlepiej wówczas kiedy zamówienia są niewielkie. Grafiki możemy drukować bezpośrednio z pliku cyfrowego. Druk cyfrowy posiada jeszcze jedno ograniczenie, o którym mało kto wie. Druk cyfrowy bezpośredni może być realizowany na tkaninach naturalnych lub takich, które mają jedynie niewielkie domieszki materiałów syntetycznych. Z tego powodu niemożliwe jest na przykład wykonywanie metodą bezpośredniego druku, nadruków na koszulkach sportowych, które najczęściej w stu procentach składają się z tworzyw sztucznych. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy, zlecić wykonanie koszulki według własnego projektu firmie zewnętrznej.