Technologia
System rfid co to jest?

System rfid co to jest?

System rfid co to jest? Technologia RFID jest coraz częściej wykorzystywana w zastosowaniach związanych z kontrolą dostępu i gromadzeniem danych. Każda technologia ma swoje wady i zalety, podobnie jest z tą technologią. RFID (Radio Frequency Identification) jest podkategorią technologii Automatycznej Identyfikacji i Gromadzenia Danych (AIDC). Technologia kodów kreskowych jest preferowana do gromadzenia danych i jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii. Ma ona jednak pewne ograniczenia. Można je jednak łatwo przezwyciężyć dzięki technologii RFID. Technologia ta została po raz pierwszy wykorzystana podczas II wojny światowej do śledzenia samolotów wroga przez siły alianckie. Jest to technologia wschodząca, która nie podbiła jeszcze rynku komercyjnego tak jak system kodów kreskowych.

Tagi RFID – charakterystyka

jak zabezpieczyć obraz olejnyTagi RFID są potocznie nazywane transponderami i pełnią w systemie rolę zarówno nadajników, jak i odbiorników. Trzy podstawowe elementy składowe tagu to antena, mikroprocesor (pamięć) oraz materiał enkapsulacyjny. Istnieją trzy rodzaje tagów. Tag tylko do odczytu (read-only tag): w tagu tylko do odczytu, informacja jest zapisywana tylko raz podczas procesu produkcyjnego. Informacje wraz z numerem seryjnym na znaczniku tylko do odczytu nie mogą być nigdy zmienione. Znacznik do odczytu i zapisu: w przypadku znacznika tylko do odczytu i zapisu, tylko numer seryjny jest zapisywany podczas procesu produkcyjnego i nie może być zmieniony. Jednak bloki informacyjne mogą być przepisane przez użytkownika. Pisany raz, a wielokrotnie odczytywany: w przypadku tego znacznika numer seryjny jest zapisywany tylko raz i nie może być nadpisany. Może być jednak wielokrotnie odczytywany. Jest to urządzenie służące do wysyłania i odbierania informacji z tagu RFID. Zawiera czujniki, które są w stanie odczytać tagi w otoczeniu. Infrastruktura pomocnicza obejmuje powiązane oprogramowanie i sprzęt wymagany w systemach RFID. Oprogramowanie zarządza interakcją między czytnikiem a tagami. Etykiety RFID są odporne i trwałe. Mogą pracować w ekstremalnych temperaturach i trudnych warunkach. System ten działa z niezwykle dużą prędkością, nawet w niesprzyjających warunkach. Znaczniki są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach, typach i z różnych materiałów. Informacje zawarte na tagu tylko do odczytu nie mogą być zmienione ani powielone. Znaczniki typu Read-Write mogą być używane wielokrotnie. Znaczniki RFID są zawsze odczytywane bezbłędnie.

Sprawdź również:

Współdziałanie systemu i znaczników

Do działania systemu nie jest wymagany bezpośredni kontakt fizyczny między znacznikami a czytnikiem. Do komunikacji w systemie RFID wykorzystywana jest technologia częstotliwości radiowej (RF). Możliwe jest jednoczesne odczytywanie wielu znaczników. Jednorazowo można odczytać od 10 do 100 znaczników. Odczyt jest automatyczny i nie wymaga żadnej pracy. Systemy RFID mogą identyfikować i śledzić unikalne przedmioty, w przeciwieństwie do systemu kodów kreskowych, który identyfikuje tylko producenta i typ produktu. Pojemność pamięci znaczników RFID jest większa niż jakiegokolwiek innego systemu automatycznej identyfikacji i śledzenia. Główną wadą jest wysoki koszt związany z tą technologią. System RFID jest bardziej kosztowny w porównaniu z innymi systemami automatycznej identyfikacji. Koszt ten może jeszcze wzrosnąć, jeśli system zostanie opracowany dla konkretnego/niestandardowego zastosowania. Rozmiar i waga znaczników są wyższe niż w przypadku systemu kodów kreskowych. Komponenty elektroniczne, takie jak antena, pamięć i inne części znaczników sprawiają, że urządzenie to jest nieporęczne. Mimo że etykiety Ile kosztuje system RFID?działają w trudnych warunkach, sygnały z niektórych etykiet ulegają zakłóceniu, gdy mają one bliski kontakt z metalami lub cieczami. Odczyt takich znaczników staje się trudny, a czasami odczytane dane są błędne. Nie ma możliwości śledzenia uszkodzonych znaczników i zastępowania ich nienaruszonymi. Chociaż tagi nie wymagają linii wzroku, można je odczytać tylko w określonym zasięgu. Technologia RFID ma wiele zalet i jest bardzo elastyczna. Jej zastosowania stale się zmieniają, podobnie jak standardy. Niewykorzystany potencjał systemów RFID został przewidziany we wczesnych stadiach jej rozwoju, a obecnie staje się ona liderem w technologiach automatycznej identyfikacji i gromadzenia danych.

Popularność RFID

Chociaż technologia RFID jest używana od czasów II wojny światowej, popyt na urządzenia RFID gwałtownie rośnie. Niezależnie od tego, czy zgodność z RFID jest wymagana, czy nie, aplikacje, które obecnie wykorzystują technologię kodów kreskowych, są dobrymi kandydatami do modernizacji do systemu wykorzystującego RFID lub kombinację obu tych technologii. RFID ma wiele zalet w porównaniu z kodami kreskowymi, przede wszystkim fakt, że znacznik RFID może przechowywać znacznie więcej danych o produkcie niż kod kreskowy. Ponadto tagi RFID nie są podatne na uszkodzenia, które mogą wystąpić w przypadku etykiet z kodami kreskowymi, takie jak rozdarcie czy rozmazanie. Począwszy od odległości odczytu, a skończywszy na dostępnych typach tagów, technologia RFID przeszła długą drogę od czasów II wojny światowej i ma przed sobą świetlaną przyszłość.