Moda
Czy suknia ślubna musi być biała?

Czy suknia ślubna musi być biała?

Jest to bardzo dobre pytanie i można na nie długo odpowiadać. Czy suknia, którą panna młoda przywdziewa w dniu swego ślubu musi koniecznie być w białym kolorze? To zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że suknia w kolorze białym to najbardziej tradycyjna opcja, a także bezpieczna pod względem obyczajowym. Wiadomo, dlaczego dawniej taki nacisk kładziono na biel: była ona symbolem niewinności i czystości panny młodej. Dlatego w czasach naszych babć i prababć suknie ślubne w kolorach innych niż biały po prostu nie występowały. Czasy były takie, że trzeba było udawać niewiniątko, aby zadowolić poczucie moralności otoczenia i stworzyć akceptowalne pozory. Dziś już mało kto przejmuje się takim symbolicznym znaczeniem białego koloru i jeśli ktoś wybiera ten kolor to raczej ze względu na to, że jest to zwyczajnie przyjęte i tak właśnie się zawsze robiło. Poza tym biały to kolor wyrażający radość, na pewno bardziej wyrażający niż kolor czarny czy szary. Dlatego właśnie tradycyjnie suknie na ślub są białe, ale coraz częściej widzimy też inne kolory.

Czy suknia ślubna musi być białaNie są to kolory bardzo odważne, raczej nie spotkamy sukni ślubnej w kolorze burgund ani granatowej, ale już na przykład złoty czy kremowy będą łatwiejsze do znalezienia. Miłośniczki cukierkowego stylu mogą śmiało kupować suknie w odcieniach różu. Różowy kolor jest dość kobiecy, ale czasem lepiej z nim nie przesadzać, bo może wyglądać też na infantylny. Trzeba pamiętać, że suknie ślubne w takim nietradycyjnym kolorze zawsze będą przyciągać uwagę i wzbudzać różne reakcje. Mając tego świadomość, trzeba mieć na uwadze potencjalne myśli, które może wywołać dany kolor sukni. Różowy może naprawdę być uznany za mało odpowiedni. Niemniej jednak jeżeli pannie młodej to odpowiada, a pan młody nie ma nic przeciwko, to pozostaje liczyć na tolerancję i życzliwość gości, którzy powinni się powstrzymać od złośliwych komentarzy. Każda suknia może mieć swój urok, niezależnie od koloru. Osoby bardziej nowoczesne i odważne mogą śmiało poeksperymentować z kolorami. Ta tradycyjna biel jest oczywiście najbezpieczniejszym wyjściem, ale wiadomo, że wszystkie zwyczaje i tradycje z biegiem lat się zmieniają.

Mimo to oferta salonów oferujących suknie dla panien młodych wyraźnie kręci się wokół bieli. Modele w innym kolorze pojawiają się na wystawach raczej jako ciekawostka, aby pokazać klientom, że w razie czego salon jest otwarty na bardziej śmiałe propozycje. Okazuje się, że białe suknie ślubne są jednak stale na topie. Nie jest to bardzo dziwne, kiedy człowiek się nad tym mocniej zastanowi. Biel daje duże pole do popisu projektantom, zresztą sama może występować w wielu różnych odcieniach. Te różne odcienie można różnie ze sobą mieszać, żeby wychodziły niezapomniane mieszanki i kombinacje. Ilość opcji jest w zasadzie nieograniczona, co widać po tym, że mimo pozornej jednolitości, projektanci ślubnych sukien są w stanie cały czas wymyślać jakieś nowe rzeczy.

To naprawdę niesamowite. Poza kolorem można przecież uzyskać wspaniałe efekty dzięki zastosowaniu przeróżnych materiałów, w tym koronek. Ale nie same koronki są dostępne do tego, by tworzyć z nich suknie. Przecież taki typ odzieży opiera się także na atłasie, można też użyć dużych ilości tiulu. A wiadomo, że tiul tiulowi nierówny. Są tiule sztywne i miękkie, bardziej lub mniej grube, lekkie, o zróżnicowanej fakturze i innych cechach, które znają tylko osoby zajmujące się tiulem na poważnie. Suknie ślubne z dużą ilością tiulu są bardzo popularne, bo ich wygląd nasuwa skojarzenia z bogactwem i stylem życia bogatych księżniczek. W dodatku taki gruby tiulowy dół może zastąpić wizualnie kształtne biodra, którymi nie każdego przecież natura obdarzyła.

Poza tiulem w sukniach tego typu bardzo popularne są gorsety, które modelują sylwetkę i nadają jej atrakcyjny kształt. Czasem jednak odbywa się to kosztem wygody i możliwości oddychania, więc naprawdę trzeba się postarać, żeby dobrać dobry gorset. Nie może być za ciasny, bo przeszkadzałby we wszystkim, uniemożliwiając poruszanie się lub czyniąc je trudnym. Zbyt luźny gorset natomiast prawdopodobnie po prostu będzie się zsuwać i źle wyglądać. Ale za to idealnie dopasowany gorset jest wygodny i pięknie się prezentuje. Dlatego tak ważne jest, żeby poświęcić dużo uwagi odpowiedniemu dobraniu kształtu i rozmiaru gorsetu. Naprawdę nie można tego zaniedbać. Kolor górnej części sukni może być inny niż kolor dolnej. Nie muszą to być nawet różne odcienie bieli. Obecnie modne są suknie ślubne z różnymi kolorami górnych i dolnych elementów. Na przykład gorset może być w kolorze écru, a tiul może być biały albo złoty. Opcji jest tyle, że nie sposób ich wymienić.

Okazuje się więc, że suknia ślubna wcale nie musi być biała i równie dobrze może być w nieco innym kolorze. Granicą fantazji powinna jednak być przyzwoitość oraz szacunek dla tradycji, a poza tym trzeba mieć na uwadze to, co chcemy za pomocą owej sukni wyrazić. Zwykle w dniu ślubu panna młoda stara się pokazać od jak najweselszej strony, więc powinna ubrać się w jasne kolory.