Motoryzacja
Gdzie można prowadzić warsztat samochodowy i jak dostosować lokal?

Gdzie można prowadzić warsztat samochodowy i jak dostosować lokal?

Liczba samochodów w naszym kraju cały czas rośnie. W związku z tym wzrasta również zapotrzebowanie na usługi mechaniczne. Warsztat samochodowy jest więc dosyć pewnym biznesem, który ma dużą szansę na odniesienie sukcesu. Ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiednie miejsce na jego lokalizację. Aby otworzyć taką działalność nie potrzeba żadnych dodatkowych licencji czy koncesji, a wystarczą same kwalifikacje. Sama lokalizacja to jednak nie wszystko, gdyż musimy jeszcze zainwestować w specjalistyczne maszyny i narzędzia. Jeśli korzystamy w warsztacie z urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, niezbędne będzie również stosowne zezwolenie otrzymane przez UDT.

Gdzie możemy prowadzić warsztat samochodowy?

To właśnie od miejsca położenia naszego warsztatu samochodowego będzie zależeć to, czy przyniesie nam on zysk, czy jednak nie. Najlepszym miejscem na otworzenie takiego biznesu jest miasto liczące sobie minimum 5 tysięcy mieszkańców, czy też oddalone od jakiejś większej miejscowości o maksymalnie 10 kilometrów. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiednią ilość potencjalnych klientów, którzy w przyszłości będą szukać u nas pomocy. Miejscem na otwarcie warsztatu samochodowego może być dzielnica handlowa, przemysłowa czy właśnie obrzeża miasta. To najlepsze rozwiązanie, nie warto natomiast wybierać zbyt tłocznych lokalizacji. Do naszego warsztatu powinien być również dogodny dojazd. Co ważne, warsztat musi być dobrze widoczny z drogi głównej albo możemy zainwestować w reklamę na bilbordzie, dzięki czemu klienci dowiedzą się, jak mogą dojechać do serwisu. Dobre oznakowanie to podstawa. W przypadku kiedy klient nie będzie mógł znaleźć naszego serwisu, wówczas może się zniechęcić i pojechać do konkurencji. Warsztat samochodowy możemy prowadzić w lokalu o odpowiedniej wielkości. Musi mieć dosyć sporą powierzchnie. Najlepiej, jeśli pomieści parę aut na raz, oprócz tego wszelkie potrzebne narzędzia i maszyny. Przy serwisie musi znaleźć się oczywiście parking. Odpowiednio dobrana lokalizacja zwiększy znacząco obroty przedsiębiorstwa, dlatego jest tak istotna. Budynek służący nam za warsztat możemy także wybudować na własnej działce. Jest to dosyć duża inwestycja, która zwraca się jednak po jakimś czasie. Jest to korzystniejsze rozwiązanie, aniżeli wynajem lokalu.

Polecamy także:

Jak dostosować lokal?

Nasz wybrany lokal musi być odpowiednio przystosowany, zgodnie z przepisami BHP i wymaganiami technicznymi. Przepisy budowlane, ustawy i rozporządzenia mówią o tym, że takie miejsce musi mieć właściwie oświetloną przestrzeń roboczą. Do tego dochodzi efektywny system wentylacji, który będzie sprawnie odprowadzał spaliny na zewnątrz budynku. Oprócz tego musi posiadać bezpieczne posadzki antypoślizgowe. Co ważne, do naszego lokalu muszą zostać doprowadzone wszelkie media, czyli: ścieki, gaz, prąd, woda, infrastruktura telekomunikacyjna. Musimy także pamiętać o wyposażeniu WC, wyjściach i drogach przeciwpożarowych i odpowiedniej wielkości szatniach. Instalacje elektryczne i pneumatyczne muszą zostać dopasowane do narzędzi będących na wyposażeniu warsztatu samochodowego.

Wyposażenie warsztatu samochodowego

Kiedy już wybierzemy optymalną lokalizację naszego warsztatu samochodowego, skupmy się na jego wyposażeniu. Zakup właściwych narzędzi i specjalnych mebli warsztatowych, zagwarantuje wszechstronność naszych usług, ale także jakość i komfort pracy. Najlepiej zdecydować się na sprzęty znanych i renomowanych marek, które zyskały zaufanie swoich klientów. Wysokiej jakości narzędzia ułatwią nam pracę, a także sprawią, że będziemy ją wykonywali szybko i bezproblemowo. Jeśli chodzi o meble warsztatowe, będziemy potrzebować przede wszystkim solidnych stołów warsztatowych, wózków, regałów czy szafek. W pracy mechanika podstawą są także narzędzia ręczne takie jak: śrubokręty, szczypce, klucze imbusowe, płaskie, nasadowe, klucze do filtra oleju i wiele więcej. W naszym warsztacie musi również znaleźć się dźwig tłokowy albo hydrauliczny podnośnik (żaba, w kobyłki). Przyda się on do naprawy układu hamulcowego oraz serwisu zawieszenia. Oprócz tego warsztat samochodowy warto wyposażyć w: automat spawalniczy, kompresor, wiertarkę i szlifierkę. Sprzęt diagnostyczny jest niezwykle przydatny. To właśnie po niego będziemy sięgać w pierwszej kolejności, aby sprawdzić, w jakim stanie jest pojazd i wychwycić wszelkie usterki. Pamiętajmy o tym, że jeśli zainwestujemy w urządzenia, objęte dozorem technicznym (dźwigniki, wciągniki, podnośniki ciśnieniowe, żurawie) musimy wówczas uzyskać, zezwolenia na ich eksploatację. Wniosek o wydanie go będziemy musieli złożyć w oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. Po czym inspektor dozoru technicznego przeprowadzi badanie urządzenia. W przypadku wyniku pozytywnego zostanie nam wydane zezwolenia na eksploatację i ustalona forma dozoru technicznego.

Rozpoczęcie takiej działalności nie jest trudne. Ważna jest jak najlepsza lokalizacja. Nie bez znaczenia jest również dobra reklama naszego warsztatu. To biznes z pewnością przyszłościowy, aut jest w naszym kraju coraz więcej i się to raczej nie zmieni.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl