System rfid co to jest? Technologia RFID jest coraz częściej wykorzystywana w zastosowaniach związanych z…
Ile metrów tapety jest w rolce?
Przez pewien okres tapety niemalże całkowicie wypadły z łask dekoratorów wnętrz, zastąpione łatwo dostępnymi farbami do wnętrz z ogromną paletą barw. Od jakiegoś czasu tapety jednak wracają do wnętrz i to zarówno w formach standardowych, jak i z gatunku fototapet. Zauważalne staje się również to, że wiele osób decyduje się na samodzielne położenie tapety. W związku z czym warto wiedzieć, z jakimi problemami będzie się musiała taka osoba zmierzyć, aby tapeta wyglądała na ścianie idealnie i aby nie podnosić kosztów jej zakupu o niepotrzebne rolki.
Problemy do rozwiązania przy zakupie tapet
Jeżeli dokonamy właściwego wyboru i dobrze ją nakleimy, tapeta ścienna może okazać się najpiękniejszą dekoracją naszego mieszkania. Ważne jest jednak nie tylko właściwe dobranie wzoru, który pasuje do aranżacji, lecz także dobranie rozmiaru. Pozwoli to uniknąć dokupowania brakujących rolek podczas pracy, ale i tapetowanie wymaga przygotowania się do tego procesu. Na początek trzeba się dowiedzieć, ile rolek i jakiej tapety będziemy potrzebowali do konkretnych pomieszczeń w naszym mieszkaniu.
Dopasowywanie tapety
Oczywiście na początku wybieramy wzór tapety na ścianę, a dopiero potem szukamy porad odnoszących się do jej położenia. Tapety w rolkach podzielone są na kilka typów, z czego najpopularniejsze obecnie są tapety winylowe i tapety na flizelinie. Ponadto tapety mogą posiadać biały pasek na krawędzi do układania na tzw. zakładkę albo i nie, a to ma wpływ na wyliczenie potrzebnej ilości rolek do danej ściany lub ścian. Do układania na zakładkę najczęściej są proponowane cienkie tapety papierowe, a pasek na zakładkę może być różnej szerokości i trzeba to przed zakupem dobrze sprawdzić. Jeżeli kupujemy tapetę przez internet możemy liczyć na taką informację podaną na stronie sklepu. Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest wielkość raportu, który bywa nazywany pasowaniem. Raport, np. w wypadku tapety niebieskiej lub w kwiaty do pokoju jest najmniejszym elementem wzoru, który powtarza się na całej długości rolki. Dotyczy to oczywiście nie tylko tapet w kwiaty, ponieważ możemy wybrać również tapetę w drobne groszki. W tym drugim przypadku raport najprawdopodobniej będzie krótki i obejmie jeden lub dwa rzędy kropek, ale w wypadku kwiatów lub ornamentów raport może mieć wielkość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Wymiary raportu są więc w wypadku wzorzystych tapet kluczowe, gdyż podczas dopasowywania wiele centymetrów bieżących tapety może pozostać niewykorzystana, a tym samym trzeba jej kupić więcej. Pasowanie nie będzie natomiast stwarzało większego problemu, gdy nawet tapeta w kwiaty jest zaprojektowana tak, aby na całej długości rolki wzór był unikalny. W tego rodzaju tapetach raport po prostu nie występuje i krawędzie mogą być łączone bez dopasowywania.
Jakie znaczenie przy tapetowaniu ma rozmiar rolki?
Europejski standaryzowany rozmiar tapety wynosi 53 cm szerokości przy 10.05 metrach długości rolki ze wskazaniem na 3% różnicy w tych wielkościach w każdą ze stron. Jeżeli sprawdzimy w sklepie rozmiar wybranej tapety pod obiema wielkościami, wówczas dość łatwo będziemy mogli wyliczyć potrzebną ilość rolek. Oczywiście nie zapominamy o wielkości raportu i przy tapetach wzorzystych, z dużymi ornamentami lub kwiatami, jeżeli pragniemy, aby nasza tapeta układała się na całej powierzchni ściany w idealny wzór, należy zazwyczaj kupować jedną rolkę więcej.
Nie ma znaczenia, czy będziemy układać tapety w kuchni, czy mamy wybrać tapety do sypialni czarne, najpierw trzeba wyliczyć ile metrów kwadratowych ma przeznaczona do tapetowania ściana. Jest to bardzo proste równanie, gdyż należy pomnożyć jedynie wysokość przez długość ściany lub ścian. Mierzymy w ten sposób wszystkie ściany i raczej nie należy odejmować od tego powierzchni drzwi i okien, o ile nie jest to konieczne. Przykładowo w sypialni znajduje się cztery ściany oraz jedno okno i drzwi. Wówczas nie ma potrzeby odliczania. Jeżeli natomiast w salonie mamy przeszkolone niemal całkowicie połączenie z tarasem, wówczas będzie to znaczna powierzchnia, którą odliczyć już trzeba. Ścisłe wyliczenie ilości potrzebnej tapet polega na zmierzeniu całkowitej długości ścian i w wypadku sypialni o rozmiarach 3 x 4 metry, będzie to dwanaście metrów, które następnie dzielimy przez szerokość rolki, a w wypadku rolki z zakładkami, tylko jej zadrukowanej części, która zazwyczaj będzie wynosić 50 cm.
12 : 0,5 = 24
Wynikiem jest dwadzieścia cztery pasy tapety do położenia na ścianę i teraz należy policzyć ilość pasów, jaką możemy uzyskać z jednej rolki oraz ilość rolek niezbędnych do wytapetowania sypialni. Jeżeli pokój ma wysokość standardową, czyli 2.3 metra, a raport wynosi mniej niż 20 cm, to dzieląc:
10 : (2.3 + 0.2) = 4
uzyskujemy równa liczbę czterech pasów tapety do położenia z jednej rolki. Następne działanie:
24 : 4 = 6
pokazuje nam, że aby wytapetować sypialnię, będziemy potrzebowali w tym wypadku sześciu rolek. Jeżeli nie dokonywaliśmy przy tym odliczeń powierzchni okna i drzwi, nie musimy się martwić ani o to, że tapety zabraknie, ani o nadmiar niewykorzystanej tapety.