Technologia
Klimatyzacja

Klimatyzacja

Klimatyzacja – aby urządzenia klimatyzacyjne skutecznie dbały o Twoje zdrowie, musisz zadbać także o nie. Klimatyzatory są sprzętem trwałym i kupując masz prawo liczyć na ich długą żywotność. Ale to stwierdzenie jest prawdziwe tylko pod jednym warunkiem – terminowej konserwacji. Awarie mogą wystąpić w wyniku nieprawidłowego montażu, a także faktu, że urządzenie pracuje w dość agresywnym środowisku. Niezależnie od tego, który model kupisz, duże ilości zanieczyszczonego powietrza i wahania temperatury z czasem zapychają przestrzeń wewnątrz i zmniejszają wydajność pracy.

Konserwacja klimatyzacji

Specjaliści sprzedający klimatyzatory świadczą również usługi takie jak montaż, konserwacja i naprawa tych urządzeń. Zawierając umowę serwisową, zabezpieczysz się przed znacznie wyższymi kosztami w przyszłości w przypadku poważnej awarii. Aby nie uciekać się do ekstremalnych środków, nie trzeba początkowo ograniczać możliwości technologii. Kurz, puch topoli i spalanie są szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale także dla sprzętu. Klimatyzator wymaga przeglądu technicznego który wykonuje specjalista, a wymianę filtrów systemu klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej raz na trzy miesiące.  

Konserwacja systemu klimatyzacji wiąże się z wykonaniem następujących prac:

  • Serwis systemu split.
  • Diagnostyka i naprawa klimatyzatorów split.
  • Konserwacja systemów VRV i VRF.
  • Tankowanie freonu.

Dlaczego potrzebna jest konserwacja systemu klimatyzacji?

Sprzęt do klimatyzacji bez wysokiej jakości prac konserwacyjnych szybko traci swoją wydajność, a wentylacja pomieszczeń pozostawia wiele do życzenia. W rzeczywistości serwis klimatyzacji nie jest naprawą, ale środkiem zapobiegawczym mającym na celu wydłużenie żywotności klimatyzatorów, a ponadto pomaga zachować jego płynną pracę. Ponadto występują szkodliwe wpływy zewnętrzne, takie jak brud uliczny, kurz które zatykają jednostki zewnętrzne, a tym samym zmniejszają działanie i wydajność.

Należy również wziąć pod uwagę, że środowisko w biurach z dużą ilością pyłu papierowego i w niektórych przypadkach mikrocząsteczek dymu tytoniowego również negatywnie wpływa na jednostki wewnętrzne, po prostu kumulując się w nich. Samodzielna konserwacja klimatyzacji jest niewygodna a czynności brudne. Środki zapobiegawcze powinny również obejmować przeniesienie klimatyzatorów z trybu letniego na zimowy i odwrotnie. Również konserwacja klimatyzatorów obejmuje działania mające na celu wyeliminowanie usterek w instalacji, jeśli została wykonana przez inną firmę.

Konserwacja klimatyzacji w celach prewencyjnych

Klimatyzacja
Klimatyzacja

Firma wykonująca montaż klimatyzacji, ponosi odpowiedzialność gwarancyjną, przeprowadza konserwację i naprawy w ramach umowy. Profesjonalna konserwacja zapewnia Twojemu sprzętowi nie tylko możliwość wydłużenia jego żywotności, ale także zapewnienia niezbędnych parametrów przepływu i jakości powietrza w najbardziej racjonalny i energooszczędny sposób. Terminowy serwis klimatyzatorów to przyjemność użytkowania urządzenia, pomoże to uniknąć naprawy i wymiany sprzętu.

Konserwacja klimatyzacji obejmuje sprawdzenie i diagnostykę urządzeń, parametrów temperaturowych, czyszczenie filtrów oraz szereg innych niezbędnych procedur, które znacznie zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia usterek. Specjaliści od konserwacji uwzględniają rodzaj sprzętu, żywotność oraz częstotliwość jego użytkowania. Konserwacja systemów split, polega na sprawdzeniu sprzętu pod kątem uszkodzeń i wszystkich niezbędnych parametrów technicznych, a także oczyszczeniu, naprawie i usunięciu stwierdzonych awarii.

Zamówienie usługi konserwacji klimatyzacji jest bardzo proste:

Aby zamówić konserwację klimatyzatorów wystarczy zadzwonić do firmy zajmującej się sprzedażą, montażem i przeglądem tych urządzeń. Specjalista udzieli odpowiedzi i doradzi w interesującej kwestii lub przyjmie zlecenie, jeżeli będziesz chciał od razu wykonać taka usługę.

Co obejmuje usługę konserwacji klimatyzacji split?

Obsługa konserwacyjna klimatyzacji obejmuje oględziny zewnętrzne pod kątem uszkodzeń mechanicznych. Sprawdzenie warunków temperaturowych, sprawdzenie ciśnienia w układzie chłodniczym i uzupełnienie freonu. A także sprawdzenie prądów roboczych sprężarek, czyszczenie filtrów, ewentualne naprawy.  

Naprawa klimatyzacji split

Wymiennik ciepła jest odbiornikiem schłodzonego lub ogrzanego nośnika (mieszanka wody, płynu niezamarzającego) jako końcowy element układu klimatyzacji. Klimakonwektor wentylatorowy zawiera chłodnicę z przepływającym przez nią płynem, umieszczoną bezpośrednio przed strumieniem powietrza z wentylatora. Przechodząc przez grzejnik, powietrze przenosi ciepło lub zimno do pomieszczenia. W bardziej złożonych systemach klimatyzacji może dodatkowo wytwarzać dopływ świeżego powietrza.

Serwis klimatyzatorów typu chillery i klimakonwektory obejmuje następujące prace:

  • Kontrola wentylatora pod kątem zanieczyszczeń, wibracji i stanu osprzętu.
  • Kontrola zanieczyszczenia filtrów (czyszczenie, wymiana w razie potrzeby).
  • Kontrola korozji wymiennika ciepła.
  • Kontrola połączenia zacisków, przewodów, kabli pod kątem uszkodzeń.
  • Czyszczenie systemu odwadniającego.
  • Analiza pomiarów, usunięcie wad.

Korzystanie z usług specjalistów, którzy wykonują konserwację, diagnostykę i naprawę systemów klimatyzacji należy uznać za optymalne. Tylko doświadczenie zawodowe, znajomość nowoczesnych technologii i urządzeń różnych producentów pozwala wykonać wszystkie prace w najwyższej jakości.