Transport
Kontenery morskie

Kontenery morskie

Nie da się ukryć, że kontenery morskie cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze jakiś czas temu wykorzystywano je głównie do celów transportowych, jednak w dzisiejszych czasach mogą pełnić także szereg innych funkcji. Często mamy jednak wątpliwości co do tego, gdzie dokonać ich zakupu. Co to jest kontener morski? Czym charakteryzują się kontenery bezpośrednio od producenta? Czy kontener morski z rynku wtórnego jest godny uwagi? Dlaczego warto zajrzeć na giełdy branży transportowej? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Co to jest kontener morski?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie kontenerów morskich, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to wielkogabarytowe skrzynie, które w sposób szczególny przeznaczone są do transportu morską drogą. W zdecydowanej większości przypadków przewozi się w nich żywność, artykuły chemiczne, sprzęty elektroniczne, meble. Nie bez powodu transport morski cieszy się tak dużą popularnością. Otóż jest to rozwiązanie przede wszystkim atrakcyjne pod względem finansowym – możliwe jest bowiem przewożenie wielu produktów jednocześnie. Najpopularniejsze są modele 20-stopowe, których wymiary są następujące: 2340 cm szerokości, 5919 cm długości, 2380 cm wysokości. W praktyce jednak kontenery mogą być wykorzystywane również do innych celów – dość często stosowane są na rynku budowlanym, bowiem pełnią rolę magazynu lub pomieszczenia socjalnego. Co więcej, mogą również stanowić funkcję mieszkania. Jeśli zdecydowalibyśmy się na ogrzewanie i izolację, wówczas jesteśmy w stanie zagwarantować sobie atrakcyjne warunki mieszkalne. Pozwolenie na budowę w tym przypadku nie jest obowiązkowe.

Czym charakteryzują się kontenery bezpośrednio od producenta?

Kontenery morskie
Kontenery morskie

Kontenery morskie można z pewnością zakupić bezpośrednio od producenta. Jest to jeden ze sposobów na zakup takiej konstrukcji. Wówczas mamy pewność, że konstrukcja jest nowa, oryginalna, a jej stan techniczny jest na satysfakcjonującym poziomie. Według wielu osób jest to zdecydowanie najlepsza i najrozsądniejsza opcja. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dostępne są konstrukcje o różnorodnych rodzajach i wymiarach – mogą różnić się od siebie przykładowo przeznaczeniem. Niestety ich cena nie należy do najniższych. Zapłacimy za nie od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wbrew pozorom w naszym kraju istnieje wiele firm, które zajmują się produkowaniem kontenerów na szeroką skalę. Oferty znaleźć można poprzez wpisanie odpowiednich fraz w wyszukiwarce Google. Alternatywnym rozwiązaniem jest nabycie kontenera u pośredników – należy jednak mieć na uwadze to, że opcja ta jest nieco droższa, a nie każdy może pozwolić sobie na tak wysokie wydatki.

Czy kontener morski z rynku wtórnego jest godny uwagi?

Drugim miejscem, w którym można nabyć kontenery morskie, to rynek wtórny. Jest to przede wszystkim tańsze rozwiązanie. Na takowym rynku z pewnością nie zabraknie interesujących ofert, które są atrakcyjne pod względem ekonomicznym. Okazuje się, że najstarsze konstrukcje otrzymamy za około 5000 zł. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w zakresie kupna, warto wcześniej zwrócić uwagę na stan techniczny. Jeśli jesteśmy zainteresowani poszukiwaniem kontenerów morskich, możemy tego dokonać na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań są oczywiście portale ogłoszeniowe. Oferty są zróżnicowane zarówno pod względem cenowym, jakościowym, jak i wymiarowym. Z powodzeniem możemy znaleźć tam dobre modele. Nie wszyscy jednak mają tyle czasu, aby zajmować się takimi poszukiwaniami. Istnieje możliwość skorzystania z usług firm, które specjalizują się w handlu. Zapotrzebowanie na takie usługi sprawia, że na dzień dzisiejszy pojawia się coraz większa liczba firm. Dlaczego taka współpraca może okazać się strzałem w dziesiątkę? Przede wszystkim transakcja jest bezpieczna – sprzedawca każdorazowo zajmuje się weryfikacją stanu technicznego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to dokonywane są niezbędne poprawki, które mają na celu przywrócenie użyteczności. Dodatkowo w większości przypadków zakup jest objęty gwarancją.

Dlaczego warto zajrzeć na giełdy branży transportowej?

Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że kontenery morskie zakupimy także na giełdach sprzedażowych, które specjalizują się handlem akcesoriami i samymi kontenerami. W zdecydowanej większości przypadków możemy odwiedzić atrakcyjne strony internetowe – to właśnie na nich publikuje się dostępne ogłoszenia. Klienci mają dostęp do różnorodnej gamy produktów, a ostateczny wybór zależny jest od indywidualnych preferencji. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że na giełdzie znaleźć można modele zarówno fabrycznie nowe, jak i te używane.

Ofert sprzedażowych możemy też poszukać na forach internetowych, które są związane bezpośrednio z branżą transportową. Znajdujące się tam wątki to doskonale źródło informacji, co z pewnością warto wziąć pod uwagę.